Eskişehir için 40 otobüse AK Parti’den ret!Eskişehir için 2018 yatırım programında bulunan 40 otobüs alımı için 20 milyon TL kredi çekimi AK Parti grubu tarafından reddedildi. Mecliste ayrıca Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yeni kampus binası yapımı için seçilen yer tartışma konusu oldu.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis toplantısı ikinci oturumu Aydın Ünlüce başkanlığında gerçekleşti. Meclis toplantısında otobüs alımı için çekilmek istenen 20 milyon TL kredi ve Büyükşehir Belediyesi yeni kampus binası yapımı için seçilen yer tartışma konusu oldu. Mevcut binanın yetersiz olması nedeniyle Yıldıztepe Mahallesi Seyitgazi yolu üzerindeki itfaiye daire başkanlığına yapılması düşünülen kampusa AK Parti grubu karşı çıktı. AK Parti grubu trafik yoğunluğunu ileri sürerek yeni kampusun Muttalip bölgesine yapılmasını ileri sürdü. Ayrıca kampus yapımı için İTÜ ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokol yapılmasına karşı çıkan AK Parti grubu ESOGÜ ile protokol imzalanmasını önerdi. Plan Bütçe ile Hükümet ve Yönetmelik Hukuk Komisyonundan oy çokluğuyla meclise gelen maddeye CHP grubu muhalefet şerhi koyarken madde oy çokluğuyla kabul edildi.

40 OTOBÜS ALIMI NEREDEN ÇIKTI?
Bir diğer tartışma konusu 40 otobüs alımı için 20 milyon TL kredi çekimi oldu. AK Parti otobüs alımı için kredi çekilmesini reddetti. Konu hakkında söz alan CHP’li meclis üyesi Ahmet İlker karara katılmadıklarını söyleyerek, “Eskişehir Büyükşehir Belediyesi borçlanma programı söylendiği gibi yüksek değildir. Kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir” dedi. AK Partili Mustafa Önder ise, “Bugüne kadar şehir trafiğinin rahatlaması için gereken kolaylığı sağladık. Gerek otobüs alımları, tramvay alımları ve tramvay hat uzatımları için ne geliyorsa elimizden geleni yaptık. 2014 yılından bu ya 3 buçuk yıl geçti başkanlık makamına 323 milyon lira bu komisyon ulaşımı çözsün diye verdi. En son 100 adet otobüs alımı talebi oldu. 100 otobüs içinde harcama yetkisi verildi. 82 tanesi alındı 18 tanesi henüz alım aşamasında. Alınan 82 otobüs belediyemiz envanterine girdi. Bu otobüsler vatandaşımızın kullanımı için mi alındı yoksa Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminaline tespih gibi dizilmek için mi? Siz kendi aracınızı 7 ay o güneşin altında bakımını yapmadan bırakır mısınız? Bu milletin parasıyla alınan 100 otobüs nerede kullanılıyor? Bu 100 otobüs kentin hizmetine sunulmamışken 40 otobüs alımı nereden çıktı? 100 tane otobüs nerede? Kim kullanıyor? Hangi mahallemiz için kullanıyorsunuz” diye konuştu. Konuşmaların ardından otobüs alımı için çekilecek olan kredi oy çokluğuyla reddedildi. Konu tekrar görüşülmek üzere meclise havale edildi.

Kaynak : www.anadolugazetesi.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.