Eskişehir OSB’den ABD’li Greenbrier Firmasına Yatırım DavetiEskişehir OSB yönetim kurulu Başkanı Nadir Küpeli, geçtiğimiz günlerde Eskişehir’e gelerek bir dizi incelemelerde bulunan Greenbrier firması CEO’su Bill Furman’a bir davet mektubu göndererek, firmayı bölgelerinde yatırıma davet etti.

Eskişehir’de Anadolu Üniversitesini ziyaret ederek, “Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi” (URAYSİM) ile ildeki Raylı Sistemler Kümelenmesinin yanı sıra diğer ana üretici ve yan sanayi firmaları konusunda bilgilendirilen Greenbrier firması CEO’su Bill Furman’a, yeni yatırım tercihi konusunda bir davet de Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli’den geldi.

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli, Greenbrier firması CEO’su Bill Furman’a gönderdiği davet mektubunda, “Ülkemizde yapmayı planladığınız yatırımlar için araştırma aşamasında olduğunuzu memnuniyetle öğrenmiş bulunmaktayız. Greenbrier firması olarak sizi, gelecekte ülkemizde planladığınız yatırımları; sanayi şehri ve Anadolu’nun parlayan yıldızı Eskişehir’de yapmaya davet ediyoruz. 40 yıllık organize sanayi kültürüyle sağlanan altyapı ve üstyapı olanakları, firmanıza lojistik avantajlar sağlayacak coğrafi konumu, sosyo-kültürel açıdan çalışanlarınızı memnun edecek sosyal yaşantısıyla Eskişehir, yatırımlarınız için en doğru tercih olacaktır” dedi.

Küpeli, Ankara-İstanbul demiryolu üzerinde kurulmuş olan Raylı Sistemler OSB’de bu tür yatırımlar için ayrılan hazır sanayi parsellerini, bu yatırıma tahsis etmek istediklerini ifade etti.

ARAŞTIRMA YAPIYOR

ABD’li Greenbrier firması, bir süredir yeni yatırımlar konusunda Türkiye’de incelemelerde bulunuyor. Demiryolu alt yapısı, lojistik merkezler, Eskişehir’deki raylı sistemler test alanı ve alt yapısıyla, vagon üretimi, yüksek hızlı tren yatırımı ve konvansiyonel tren üretimi konusunda Türkiye pazarının sunduğu geniş yatırım ortamı hakkında araştırmalar yapan firma, halen Kuzey Amerika, Avrupa ve Brezilya’da gerek kendi üretim tesislerinde gerek kurduğu ortaklıklarla yük vagonları, vagon parçaları ve ray dökümü alanında üretim gerçekleştiriyor.

Kaynak : www.sanayigazetesi.com.tr