İZBAN, Torbalı ilçesini cazibe merkezine çeviriyorYüzyıllardan beri ‘kavşak noktası’ olması ile bilinen Torbalı, bu özelliğini 21. Yüzyılda da koruyor. Otoyol ve demir yolu ulaşımının yanı sıra havaalanına ile limana yakınlığı ve İZBAN, ilçeyi cazibe merkezine çeviriyor

Tarihi geçmişiyle önemli bir konuma sahip olan Torbalı, günümüzde de bu önemini koruyor. Tarım ve sanayiye dayalı güçlü ekonomisi ile ülke çapında adından söz ettiren ilçe, ulaşım kolaylıklarıyla da dikkat çekiyor. Yüzyıllardan beri ‘kavşak noktası’ olma özelliğini koruyan Torbalı’da ulaşım sorunu yok. Merkezden geçen karayolu, çevresini dolaşan otoyol, demir yolu ulaşımı, havaalanı ile limana yakınlığı ve İZBAN ile ulaşım sıkıntısı yaşamayan ender yerleşkelerden birisi.

KARA-HAVA-DENİZ ULAŞIMI

İlçenin içinden geçen ve ‘eski Aydın yolu’ olarak bilinen karayoluna sahip. Ayrıca çevresini dolaşan otoyol, çevre illerle olan ulaşımda büyük kolaylıklar sağlıyor. İzmir başta olmak üzere diğer komşu il ve ilçelerle ulaşım, günün her saati mevcut. Torbalı, eskiden beri demiryolu ulaşımına da açık. İzmir’den Ege Bölgesi’nin birçok il ve ilçesine hizmet veren demiryolu ulaşımı Torbalı’nın içinden geçiyor. İZBAN sistemi, İzmir ve kuzeyinde kalan Menemen ve Aliağa’ya kadar yolcu taşıyor. Torbalı, İzmir havaalanına da oldukça yakın bir mesafede bulunuyor. Dolayısıyla havayolu ulaşımından da ziyadesiyle yararlanabiliyor. İzmir kent merkezinde bulunan limana olan yakınlığı da ayrı bir avantaj sağlıyor.

ULAŞIM-PARA İLİŞKİSİ

Öteden beri bilinen bir gerçek olan ulaşım-para ilişkisi, ilçede anlamını buluyor. Ulaşımda cazibe ve çekim merkezi olan Torbalı, bünyesinde ürettiği tarım ve sanayi ürünlerini kolaylıkla başka yerlere sevk edebiliyor. Bu anlamda kara, hava ve deniz yolları alternatiflerini sınırsızca kullanma olanağına sahip ilçe, her zaman dikkatleri çekiyor. Bu üç taşıma yöntemi, hem ticari hem de yolcu taşımacılığında Torbalı’da yaşayanlara büyük kolaylıklar sağlıyor.

ARZ-TALEP DENGESİ

İlçedeki ulaşım kolaylığı, coğrafik özelliklerinin yanı sıra bu coğrafya içinde barınan nüfus ile de ilgili. Sürekli göç ile çoğalan nüfusun, son rakamlara göre 170 bin sınırına dayandığı gözlemleniyor. İlçenin kendilerine sunduğu sınırsız iş olanakları ile hayatını kazanan nüfus, bir yerde durağan değil. Resmi rakamlar, ilçede genç nüfusun yüzde 30 dolayında olduğunu söylüyor. Üreten ve çalışan, dinamik bir nüfus yapısı; ilçeye olan ulaşım yollarının sürekli geliştirilmesini tetikliyor. Değişen, gelişen ve yenilenen ulaşım yöntemleri, zaten bu potansiyele sahip olan ilçeyi daha da destekliyor, ekonomisine değer katıyor.

Kaynak : torbaliege.net

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.