Şanlıurfa Troleybüs Projesinin Yapımına BaşlandıŞanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Trambüs Projesinin yapım çalışmalarına başlandığını duyurdu.

Büyükşehir’e yüzde 70 oranına yakıt tasarrufu sağlayacağı belirtilen trambüs projesi tahmini olarak 66 milyon liraya mal olacak. Trambüsün uzunluğu 25 metre, genişliği 2.55 metre, yüksekliği 5 metre olacak ve aynı anda 270 yolcuyu taşıyabilecek. Gidiş -geliş olarak 7 bin 736 metre uzunluğundaki Emirgan Toplanma Merkezi- Müzeler bölgesini kapsayan projenin 1 yıl içinde tamamlanması öngörüldü.

Trambüs hattı ve depo binası 52 kamera ile izlenecek, havai hat güvenliği için hat kısa devreleri ve hat, trafo besleme gerilimleri scada ile sensörler yardımcılığı ile anlık olarak izleme merkezinden kontrol edilecek. Sisteme Anında bilgisayar vasıtası ile müdahale mümkün olacak. Güzergahtaki araçların doluluk, hattaki konumu ve duraklardaki vatandaş sayısı anlık takip edilerek operatiflik kapasitesi arttırılabilecek..

Balıklıgöl Kent platosunu da içine alan bölgeye saatte 3 bine yakın yolcu taşınıyor. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Daire Başkanlığı, 63 nolu ring hattına sürekli otobüs tahsis edip trafiği daha da problemli hale getirmek yerine Master Plan Trambüs projesini hazırladı.

Büyükşehir’e yüzde 70 yakıt tasarrufu sağlayacak trambüsler elektrikle çalıştığı için hava ve gürültü kirliliği yaratmayacak. Tramvaydan tek farkı yere ray döşenmiyor. Tarihi bölgelerde havai hat olmayacak, araçlar buralardan geçerken güç kaynağından yararlanacak. Araçlar 200 kWh kapasiteli (SCL) batarya sistemi ile çalışıyor. 270 yolcuyu aynı anda taşıyabiliyor.

Proje için 24 metre uzunluğunda 10 troleybüs araç satın alınacak. Araçların teslim tarihi 3 adet 270 gün, 3 adet 300 gün, 4 adet 330 gün şeklinde belirlendi

Aşağı çarşı esnafı olumsuz baktığı için projede Divanyolu‘nun trafiğe kapatılma seçeneği gündemde değil. Troleybüsler mevcut otobüs yolunu kullanacak.

Kaynak : www.sanliurfaolay.com

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.