Siemens ve Alstom’un birleşmesi Türkiye’ye yarayacakFransız tren üreticisi Alstom ile Siemens’in demiryolu birimi, artan Çin tehdidine karşı güçlerini birleştirdi. Bu birleşme Fransa’ya ürün tedarik eden Türk firmalarına yarayacak.

Fransa merkezli ünlü tren üreticisi Alstom ile Alman sanayi devi Siemens’in demiryolu birimi, artan Çin tehdidine karşı güçlerini birleştirme kararı aldı. İki şirket tarafından yapılan resmi açıklamaya göre, birleşme Alstom üzerinden yapılacak. Fransız şirket, sermaye artırımına gidecek ve Alman Siemens, bu şekilde Alstom hisselerinin yarısına sahip olacak. Söz konusu anlaşma, iki şirketin yönetim kurulları ve resmi kurumların vereceği onayların ardından yürürlüğe girecek. Çin devleti tarafından desteklenen CRRC’nin, dünyada ve özellikle Avrupa’da artan tehdidine karşı gidilen birleşme sonrası, yıllık geliri 16 milyar euronun üzerinde bir dev ortaya çıkacak.

BAKIR TEL MEGA METAL’DEN
Birleşme sonrası ortaya çıkacak yeni nesil ‘Alstom’ Avrupa’da dengeleri değiştirecek. Fakat bu birleşme aynı zamanda hali hazırda Fransa’daki hızlı trenlere ürün tedarik eden Türk firmalara da büyük katkı sağlayacak. Bu firmaların en önemlisi de Kayseri merkezli Mega Metal. Bugün Kayseri’de ürettiği yüksek teknolojili bakır teller ile, Fransa’daki hızlı tren ağının en önemli tedarikçi firmaları arasında yer alan Mega Metal, varılan anlaşma kapsamında 10 yıl boyunca hızlı tren bağlantıları için Fransa’ya ürünlerini göndermeye devam edecek.

15 milyon euroluk yeni yatırımımıza başladık
Ortaya çıkan şirketin, ulaştırma alanında Avrupa’daki dengeleri değiştireceğini belirten Cüneyt Ali Turgut şu ifadeleri kullandı: “Üretimimizin yüzde 60’ını ihraç ediyoruz. Avrupa’daki hemen hemen her ülkede Mega Metal ürünleri kullanılıyor. Bu yılki ciro hedefimiz ise 250 milyon euro. Bugün gelen haberler, hem Fransa hem de Almanya’da demiryoluna yatırımların artarak devam edeceği yönünde. 15 milyon euroluk yeni yatırımımızın startını verdik.”

Yılda 2 bin tona yakın bakır tel ihraç ediyoruz
Mega Metal Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Ali Turgut, varılan anlaşmanın kendileri için de önemli fırsatlar yaratabileceğinin altını çizerken, “Bugün Kayseri’deki fabrikamızda ürettiğimiz yüksek teknolojili bakır telleri Avrupa’nın hemen hemen bütün ülkerine ihraç ediyoruz. Fransa da bu alandaki en önemli pazarlarımızdan. Bölgeye yılda 2 bin tona yakın bakır tel ihraç ediyoruz. İhracatımızı artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.