Zeytinoğlu, “Arabalı vapur seferi için işletmeye talip oluruz”Kocaeli Sanayi Odası’nın Eylül ayı meclis toplantısında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Değirmendere Yüzbaşılar ve Körfez yarış pisti arasında, Harem-Sirkeci arası yapılan arabalı vapur seferlerinin benzerini öneriyoruz. Bu seferler için arazi de uygundur. Gerekirse Oda olarak işletilmesine talip olabiliriz” dedi.

İHTİYACA CEVAP VERMİYOR
Bakan Arslan’ın meclis toplantısına katılmasının ardından bakana isteklerde bulunan Zeytinoğlu şunları söyledi:
“Kuzey Marmara Otoyolu projesinin bizi ilgilendiren Kurtköy-Akyazı kesiminin ihalesi yapıldı ve inşaatı başladı. Sadece Dilovası’nın kuzeyinden bir bağlantı var. GOSB, Güzeller OSB, Plastikçiler OSB ve TOSB’dan da bağlantı istiyoruz. OSB’lere verilen bağlantı planlanan haliyle, Gebze’deki OSB’lerin ihtiyacına cevap vermiyor. Yeni bir planlama talep ediyoruz. Ayrıca, Körfez’de 3. Köprü Otoyolu’na bağlanmasını istiyoruz. Hükümet programında yer alan Güney Otoyolu Projesi’nin 2018 yılının ilk yarısında ihale edilmesini talep ediyoruz. Ayrıca Köseköy-Gölcük-Gemlik istikametinde, bir demiryolu hattının planlanması gerektiğini düşünüyoruz. İstanbul istikametindeki Gebze OSB otoyol bağlantı gişesinde yapılan girişimin, Kocaeli istikameti için de yapılmasını talep ediyoruz.

UCUZA YAPILABİLİR
Yılport Ankara arası taşıma maliyeti Demiryolu ile 46,7 TL ton süresi 2 gün, kılçık hat olsa demiryolu ile 19,7 TL ton’ ye düşüyor. Karayolu ile ise 60 TL ve ton süresi 6 saat, Buradan ülkemizde eksik olan tüm faktörler giderilirse, demiryolu ile taşımanın, karayolundan yüzde 66 daha ucuza yapılabileceğini görüyoruz. Bunun ilk aşaması demiryollarının serbestleşmesidir. Öncelikle geçtiğimiz yıl Haziran ayında TCDD Taşımacılık A.Ş.’nin kurulmasından büyük memnuniyet duyduğumuzu belirtmek isterim.

DEMİRYOLU BAĞLANTISI YOK
OSB’ler ile limanların demiryolu ile bağlantısının yapılmasıyla, Anadolu’daki istenen sanayileşme sürecinin hızlanacağını ve bunun sanayiye verilen en büyük teşvik olacağını düşünüyoruz. Bölgemizden geçen (İstanbul-Ankara) yüksek hızlı tren hattına paralel yük ve banliyö taşımacılığı için 3’üncü hat talebimiz kabul edilmişti. Ayrıca Gebze-Köseköy arasında, üçüncü hatta ilave yeni bir dördüncü hattın planlanmasını ve coğrafi olarak müsait olan bölgelerde yapılmasını talep ediyoruz. Köseköy – Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yeni Demiryolu projesine paralel, sadece yük taşımacılığının yapılacağı bir demiryolu hattının da planlanmasını istiyoruz. Malumunuz, yük taşımacılığında ilimizdeki limanlar ve OSB’lerin hiç birinin demiryolu bağlantısı yok.

CENGİZ TOPEL SEFER YAPSIN
TCDD tarafından başlatılan iltisak hattı çalışmalarının, biran önce yapım aşamasına geçmesini talep ediyoruz. Ancak ilave iltisak hatlarına ihtiyacımız var. Kısa vadede Darıca ve Köseköy arasında, kesintisiz olması mümkün gözükmeyen dördüncü demiryolu hattının, sanayi kümeleri ve limanlarla kılçık hatla bağlanmasını bekliyoruz. Eğim sorunu nedeniyle 4’üncü hattan bağlantı yapılamaması durumunda ise orta vadede Dilovası ve Gebze’nin kuzeyindeki 9 OSB’ye, Köseköy-Yavuz Sultan Selim Köprüsü Yeni Demiryolu hattına bağlantı yapılmasını talep ediyoruz. 2011 yılında sivil havacılığa açılan Cengiz Topel Havaalanı’mızdan 3-4 İlimize günlük düzenli seferlerin yapılmasını istiyoruz.

FİNANSMAN TEMİN EDİLSİN
Büyükşehir Belediyemizin kendi finansmanı ile önemli yatırımlar yaptığından bahsetmiştim. Kendilerine buradan tekrar teşekkür etmek istiyorum. Yatırım maliyeti 2,2 milyar TL olan “Darıca – Gebze – OSB’ler arasındaki metro hattı” projesini başlatmak için finansman desteği istiyoruz. Bakanlık tarafından uygun görülen, takribi 5 milyar TL maliyeti olan “Körfez – Köseköy arası metro hattı projesi”nin bütçeye konularak finansman temin edilmesini talep istiyoruz. Ayrıca bu hattın Gebze’ye ve Cengiz Topel’e kadar uzatılarak, bütçelenmesi ve ihale edilmesini istiyoruz. Bu finansmanın; biraz evvel bahsettiğim 7,5 milyar TL ile sağlanabileceğini görüyoruz. Sadece 1 yıllık bu farkla, ilimizin tüm altyapı ihtiyaçlarını kısa sürede tamamlayabiliriz.

ARAZİ UYGUN DEĞİL
Bu projelere ilave henüz kamuoyu ile paylaşmadığımız, yeni bir önerimizi de size sunmak istiyorum. Kocaeli Körfez etrafına konuşlanmış olmasına rağmen, deniz taşımacılığı yeteri kadar efektif olamıyor.35 km mesafeli Karamürsel-İzmit arası vapur seferleri var. 2,5 saat sürüyor. Gece çok güzel, ama efektif değil. Körfez’in kuzeyinde Köseköy-Gebze arasında metro hattı ve Körfez’in güneyinde Yalova-Köseköy arasında hafif raylı sistem yapılması halinde şehir içi trafiği çok rahatlar. Bu şekilde; Karamürsel-Hereke, Değirmendere-Körfez ve Gölcük-Derince arası hızlı taşıma ile denizyolu ulaşımını çok daha efektif hale gelebilir. Değirmendere Yüzbaşılar ve Körfez yarış pisti arasında, Harem-Sirkeci arası yapılan arabalı vapur seferlerinin benzerini öneriyoruz. Bu seferler için arazi de uygundur. Gerekirse Oda olarak işletilmesine talip olabiliriz”

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.