Ankara-İzmir YHT Hattında Test Sürüşleri 2018’de BaşlıyorAnkara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı test sürüşleri 2018’de başlıyor. Proje karayoluyla 14 saatte gidilen Ankara-İzmir arasını 3.5 saate kadar düşecek.

Karayoluyla 14 saat süren, Ankara-İzmir arasındaki 824 km’lik mesafe, tamamlanma aşamasına gelen Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı’yla birlikte 3.5 saate inecek. Hızla ilerleyen projede test sürüşleri aşamasına gelindi. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattının ilk testleri, 2018 yılı içinde başlayacak. Toplam 4.9 milyar liralık bütçeli proje ilk yolcularını ise 2019 yılından itibaren taşıyacak.

NERELERİ BAĞLIYOR?

İzmir’i ve güzergahındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar’ı Ankara’ya bağlayacak hat sayesinde Ankara-İzmir arası 824 km’lik yol, 624 km’ye düşürülecek. Mesafenin kısalması ve Yüksek Hızlı Trenin teknoloji hızı sayesinde, karayoluyla 14 saat süren Ankara – İzmir yolculuğu 3.5 saatte tamamlanmış olacak.

34 milyon kişi kullandı

Verilere göre, vatandaşın hızlı trene olan güveni ve tercihi katlanarak artıyor. Halen Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir- İstanbul hatlarında yapılan Yüksek Hızlı Tren seferlerinden, bugüne kadar toplamda 34 milyon kişi faydalandı.

Kaynak : www.aksam.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!  1. Ankara-İzmir arasındaki 824 km’lik mesafe
    nereden çıktı yaklaşık 600 km değilmi

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.