Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı açıldıAsrın projesi “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı açıldı. Hattın açılması nedeniyle Bakü’de tören düzenlendi. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Bugün istikbalimiz için çok önemli adımlar atıyoruz. Bu proje ile Asya, Avrupa Ve Afrikayı birbirine bağlıyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından ilk tren seferi yapıldı.

Tarihi gün, Bakü-Tiflis- Kars Demiryolu açılıyor. “Demir İpek Yolu” hattı için Bakü’de tören düzenleniyor. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, kazakistan, Özbekistan başbakanları ile çoksayıda bakan katılıyor. Törende ilk olarak Aliyev, daha sonra ise Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili konuştu.

“İSTİKBALİMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATIYORUZ”

Törende konuşan ve projenin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları dile getirdi: Bugün içinde bulunduğumuz dönemden dolayı istikbalimiz için önemli adımlar atıyoruz.Bu proje ile Asya, Avrupa Ve Afrikayı birbirine bağlıyoruz, Kararlılığımızın ve vizyonumuzun ortak kararı olan bu proje çok önemli. Bu proje zahmetle yapıldığı için çık kıymetlidir. Bizler dünyanın kalbi olan son derece stratejik bir coğrafya da yaşıyoruz. Proje ülkelerimizin gelişimine katkı sağlayacak. Proje nakliyeciler açısından en avantajlı imkanları sunacak. Bu proje ile bağlantılı olarak bugüne kadar bir çok hizmeti halka sunduk. Marmaray hızlı tren hatlarının inşası İstanbul’a inşa ettiğimiz ve üzerinde raylı sistem geçişi olan 3. köprü bunlardan bazılarıdır. Bakü Tiflis Kars demiryolu projesinin etkinlik ve cazibesini daha da artırdık.”

SADECE EKONOMİK DEĞİL…

Böyle bir hattın bölgemize getirisi sadece ekonomik olmayacaktır. Proje, siyasi olarak barış, güvenlik, istikrar ve sosyal olarak refah getirecek, yük ve insan hareketliliği yanında bilgi hareketliliğiyle de ülkelerimizin beşeri gelişimine katkı sağlayacaktır.

İLK TREN YOLA ÇIKTI

Konuşmaların ardından ilk tren Erdoğan, Aliyev ve Kvirikaşvili ile Kazakistan, Özbekistan başbakanlarının birlikte butona basmasıyla birlikte ilk tren yola çıktı.

Kaynak : www.gazetevatan.com

Reklamlar2 Comments

  1. Bu proje Türkiye ile türk dünyası arasında bağlantı için tek yol konumundaki Havayolunun tahtına da son vermiştir. Şimdiki hedef ise dizel konforlu ve yol koşullarında hızlı trenlerle Bakü ile Ankara ve Mersin’i birbirine bağlamak olmalıdır.

  2. demiryolu ipek yolu hayırlı olsun Gec oldu ama işletmecilik hızlanır ve vukuatsız olursa ülkeye maddi ve manevi faydalar sağlar. Kars-Bakü arasi normal(1435mm) hat ise cer etmek yanında tcdd vagonları da gelir sağlayacaktır..Bu güzergahta geniş yol(1520 lik hat) varmı yokmı bellie değil.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.