Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatları 2018 açılacakUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2013’te yenileme çalışmaları nedeniyle kapatılan İstanbul’un Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci- Halkalı banliyö hatlarının açılış tarihini 2018 olarak açıklarken Habertürk, banliyö hatlarında yaklaşık 4 yıldır süren yenileme ve inşaat çalışmalarında gelinen son aşamayı drone’la havadan görüntüledi.

Haydarpaşa-Pendik arasında 29 Mayıs 1969’dan bu yana hizmet veren tren hattı 19 Haziran 2013’teki yapılan son seferin ardından kapatılmıştı. Hizmete açılan Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesiyle entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti. Seferlerin durmasının ardından uzun yıllardır patika yol haline gelen tren hatlarında, bugünlerde çalışmalara hız verildi.

Gazete Habertürk’ten Uzay Kesmen’in haberine göre hattın pek çok bölümünde çalışmalar eşzamanlı olarak yürütülürken, şu anda yeni istasyonların yapım ve rayların döşeneceği zeminin sağlamlaştırma işlemleri de belli noktalarda sürüyor.

Hattın bir bölümünde rayların döşenmesi işlemleri de devam ediyor. Bakanlığın ‘Gebze-Halkalı banliyö hattının iyileştirilmesi’ projesi kapsamında ise mevcut 2 demiryolu hat sayısının 3’e çıkarılarak, altyapının tamamı yenileniyor. Bu sayede, iki hatta banliyö trenleri çalışırken diğer hat ise şehirlerarası yük ve yolcu trenleri tarafından kullanılacak.

Banliyö hatlarının Marmaray Projesi ile entegrasyonu sağlandığında, Gebze’den Halkalı’ya 105 dakika, Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakika ve Söğütlüçeşme-Yenikapı arası ise 12 dakikada seyahat edilebilecek.

Kaynak : www.haberturk.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.