İBB’nin akbil iade makinesinden ayıplı kazancı 196 milyon

TükoDer, yurttaşların metrobüs duraklarındaki iade makinelerinin ne işe yaradığını bilmemesi dolayısıyla İBB’nin ayıplı kazanç sağladığını ifade etti.


Tüketiciyi Koruma Derneği (TükoDer), İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, metrobüs duraklarındaki iade makinelerinin kullanımı ile ilgili bilgilendirmede bulunmadığını dolayısıyla ayıplı kazanç sağladığını ifade etti.

Yazılı bir açıklama yayınlayan TükoDer Genel Başkanı Aziz Koçal, metrobüslerde uygulanan kademeli ücretlendirme (gittiğin kadar öde) sistemi ve metrobüs duraklarında bulunan iade makineleri hakkında yurttaşların bilgilendirilmediğini ifade ederek ara duraklarda inen yolcuların, farkında olmadan İBB’nin kasasına fazladan para bıraktklarını belirtti.

‘ÇOĞU YURTTAŞ ‘GİTTİĞİN KADAR ÖDE’ SİSTEMİNDEN BİHABER’

Açıklamada, metrobüste ilk durak olan Tüyap (Beylikdüzü) ve son durak olan Söğütlüçeşme (Kadıköy) arası alınan ücretin 3,85 TL olduğu ancak bu ücretlerndirmenin kademeli ücretlendirme sistemi ile (gittiğin durak kadar öde) gidilen durak sayısına göre değiştiği vurgulandı. Bu ücretlendirme sisteminin çoğu yurttaş tarafından bilinmediği ve metrobüs ulaşım ücretinin bütün mesafeler için 3,85 TL zannedildiği ifade edildi.

‘İADE MAKİNELERİNİN NE İŞE YARADIĞINI VATANDAŞLARIN YÜZDE 90’I BİLMİYOR’

Metrobüs mesafe ücretlendirmesinin; 1-3 durak arası 1,95 TL, 4-9 durak arası 3,00 TL, 10-15 durak arası 3,25 TL, 16-21 durak arası 3,40 TL, 22-27 durak arası 3,50 TL, 28-33 durak arası 3,60 TL, 34-39 durak arası ve üzeri 3,85 TL olduğu belirtilen açıklamada “Metrobüse bindiğiniz ilk durakta İstanbul kart veya akbilinizi okuttuğunuzda ilk ve son durak arası ücretlendirme olan 3,85 TL kartınızdan alınmaktadır. İki durak arasında indiğinizde çıkışta “gittiğin kadar öde” sisteminden yararlanmak isterseniz İstanbul kartınızı veya akbilinizi, metrobüs duraklarında bulunan iade makinelerine okutmanız gerekmektedir. Sorun da burada başlamaktadır. Metrobüs duraklarında bulunan bu iade makinelerinin ne işe yaradığını, metrobüste kademeli ücretlendirmelerden nasıl faydalanacaklarını vatandaşlarımızın yüzde doksana yakını bilmemektedir” denildi.

‘VATANDAŞLAR BELEDİYEYE AYLIK 23.40 TL FAZLA PARA VERİYOR’

Belediye yetkililerinin Metrobüs duraklarında bulunan iade makinelerinin üzerine bilgilendirme yazısı koymamasından dolayı ara durakları kullanan yurttaşların büyük çoğunluğunun bu uygulamadan haberdar olamadığı belirtilirken “Bir yurttaşın ortalama 20 durak gittiği düşünülürse ödemesi gereken ücret 3.40 TL’dir. Ancak metrobüsü kullandığında İstanbul kartından 3.85 TL ücret kesilmektedir. Eğer İstanbul kart çıkışta iade makinelerine okutulmazsa sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez metrobüs kullanıldığında 0,90 kuruşluk bir fark ortaya çıkmaktadır. Haftanın 6 günü işe giden bir vatandaş bu yöntemi bilmiyor ise fazladan metrobüse aylık 23,40 TL, yıllık ise 280,80 TL ödemektedir. Bu tutarlar ise İBB’nin kasasına akmaktadır” denildi.

‘İBB’NİN AYIPLI KAZANCI YILDA 196 MİLYON LİRA’

Metrobüslerin günlük 800.000 den fazla yolcu taşıdığı ve ara durakları kullanan yolcu sayısının günlük ortalama yedi yüz bin kişi olduğunun belirtildiği açıklamada, iade makinelerini kullanmayan yurttaşların, bir yılda ortalama 196.560.000,00 TL’yi İstanbul Büyükşehir Belediyesinin kasasına bıraktığı ifade edildi.

TükoDer Başkanı Aziz Koçal, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ayıplı hizmet yaptığını ifade ederek “Bilgilenmek tüketicinin evrensel hakkıdır. Metrobüs duraklarında bulunan bu iade makinelerinin üzerine ara durakları kullanan vatandaşlarımızın İstanbul kartlarını ya da akbillerini bu cihazlara okutmaları gerektiğini uyaran yazılar yazılmalıdır. Ayrıca tüm duraklara vatandaşlarımızın görebileceği yerlere okunabilir büyüklükte kademeli ücretlendirme tarifelerini gösteren tablolar asılmalı ve bu tarifeden yararlanabilmenin şartları yazılmalıdır. Yetkililer, vatandaşları bilgilendiren bu uygulamayı en kısa sürede yaparak vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermeli, bu ayıplı hizmetten vazgeçmelidir. Ara durakları kullanan vatandaşlarımızın, çıkışta duraklarda bulunan iade makinelerine kartlarını okutmaları halinde yıllık 280,80 TL ceplerinde kalacaktır” ifadelerini kullandı.

Kaynak : Evrensel


İlk yorum yapan olun

Yorumlar