Kahramanmaraş Lojistik Merkezi Yıllık 1, 9 Milyon Ton Taşıma Kapasitesi SağlayacakKahramanmaraş(Türkoğlu) Lojistik Merkezi, 22 Ekim 2017 Pazar günü Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde düzenlenen törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından açıldı.

“BU GURUR HEPİMİZİN”

Törende konuşan Bakan Arslan, demiryolu sektöründe son yıllarda sağlanan ilerlemelere değinerek, demiryolu ağının geçmişte kaderine terk edildiğini, göreve geldikleri günden beri adeta seferberlik ilan ettiklerini belirtti. Arslan, “Yılda 138 kilometre demiryolu yapar hale gelmişiz. Avrupa’nın 6’ncı yüksek hızlı tren işletmecisi haline geldik. Bu gurur hepimizin. Bununla da yetinmiyoruz. 5 bin kilometrelik hatta da çalışmamız devam ediyor. Yenileme, elektrikli, sinyalli hale getirilmesi için çalışıyoruz. Bu kapsamda 2 bin 505 sinyalli hat miktarını 5 bin 462 kilometreye çıkaracağız.” değerlendirmesinde bulundu.

“LOJİSTİK MERKEZLERİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ”

Hizmete açılan lojistik merkez sayısının 8’e ulaştığını, 5 tanesinin de inşaatına devam edildiğini belirten Arslan, lojistik merkezleri çok önemsediklerini ifade etti. Ülke olarak uluslararası lojistik hizmetleri konusunda çok tecrübeli ve yetenekli olunduğunu anlatan Arslan, dünyanın dört bir yanına taşımacılık yapıldığını, Kahramanmaraş’taki yeni Lojistik Merkezin de bu kabiliyetleri daha da geliştireceğini kaydetti.

Türkoğlu Lojistik Merkezi’nin 80 milyonluk yatırımla hayata geçirildiğini ve ülkenin doğusu ile batısı arasında köprü görevi üstleneceğini anlatan Arslan, bu merkezi hem yolcu hem de yük taşıyabilen hızlı trenle de destekleyerek daha da geliştireceklerini kaydetti.

KAHRAMANMARAŞ’A HIZLI TREN GELİYOR

Kahramanmaraş’ı demiryolu konusunda da güçlendireceklerini söyleyen Arslan, “Kahramanmaraş’ın mevcut demiryolu bağlantısını rehabilite ediyoruz. İstanbul’dan Konya’ya gelen yüksek hızlı tren var. Oradan Kahramanmaraş’a, oradan da Osmaniye, Mersin, Adana’ya gidiyoruz. Başka deyişle İstanbul’dan hızlı trenle Kahramanmaraş’a ulaşımı sağlayacağız. İstanbul’dan Avrupa’ya gidecek hızlı trenle ilgili de çalışıyoruz.” dedi.

“21 AYRI NOKTADA LOJİSTİK MERKEZ PLANLANDIK”

Açılış töreninde konuşma yapan TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD tarafından yürütülmekte olan lojistik merkez projelerine değinerek, “Sanayicilerimizin rekabet gücünü artırmak ve ülkemizi bölgesinin lojistik üssü yapmak üzere 21 ayrı noktada lojistik merkez planladık. Bugüne kadar 7 adet lojistik merkezin inşasını tamamlayarak hizmete açtık. Erzurum Palandöken lojistik merkezimizin inşasını da tamamladık.” dedi.

Apaydın sözlerini, “Sayın Bakanımızla Kars’ta ve Sayın Başbakanımızla birlikte bu yıl içinde Konya’da temelini attığınız lojistik merkezlerle birlikte toplam 5 adet lojistik merkezin inşasına devam ediyoruz. Yapımı planlanan diğer 7 adet lojistik merkezin ise ihale, proje ve kamulaştırma süreçleri devam etmektedir.” diyerek sürdürdü.

“YILLIK 1, 9 MİLYON TON TAŞIMA KAPASİTESİ SAĞLAYACAK”

Türkoğlu ilçesinde Organize Sanayi Bölgesine 4,5 km mesafede, kara ve demiryolu hattının yanında 805 bin metre karelik alan üzerine kurulan lojistik merkezin proje bedelinin 80 milyon Türk Lirası olduğu bilgisini veren TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, “Demiryolu ünitelerinin yanı sıra idari ve sosyal donatıların da bulunduğu Kahramanmaraş Lojistik Merkezi ile Türk Lojistik Sektörüne yıllık 1,9 milyon ton taşıma kapasitesi sağlanacaktır.

İnşa aşamasında bulunan Mersin-Adana-Osmaniye-Nurdağ-Gaziantep ve proje aşamasındaki Nurdağ-Kahramanmaraş hızlı tren projelerimizle Kahramanmaraş’ın yanı sıra çevre illerdeki sanayicilerimizin yükleri burada toplandıktan sonra en kısa sürede Mersin Limanına ulaşmış olacaktır.” diye kaydetti.

“35,6 MİLYON TON İLAVE TAŞIMA İMKANI”

Lojistik merkezlerin önemine değinen Apaydın, “Türkiye’yi bölgesinin lojistik üssüne dönüştürecek ve 2023 yılı 500 milyar dolarlık ihracat hedeflerine ulaşmada lokomotif görevini üstlenecek lojistik merkezlerimizin tamamı hizmete girdiğinde; Türk lojistik sektörüne 35,6 milyon ton ilave taşıma imkânı ile 12,8 milyon m²lik: açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme sahası kazandırılacaktır.” diye konuştu.

Kurdele kesimiyle lojistik merkezin açılışını gerçekleştiren UDH Bakanı Ahmet Arslan ve protokol üyeleri, lojistik merkezine ilk kez giriş yapan konteyner yük trenini izlediler.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.