Kars’tan Bakü’ye trenle gidebilirsiniz; İzmit’ten Haydarpaşa’ya çok beklersinizTürkiye Cumhuriyeti, 95’inci yılına dün adım attı. Cumhuriyet döneminde ülkemiz gerçekten çok önemli kazanımlar elde etti. Hele son 15 yıllık AK Parti döneminde ulaşım konusunda yapılan yatırımlar, anlatılmakla bitmez.
Gemi yapan ülke olduk. Ticari gemilerimiz dünya denizlerine açıldı. Bizim Körfezi’mizde dev limanlar yapıldı.
Havayolu ulaşımında çağ atladık. Her kente havaalanı yapıldı. Her yere uçaklar inip kalkıyor. Bizim şehrimize de yapıldı ama, bizim havaalanımıza uçak uğramıyor.
Bütün yollar duble yol oldu. Yeni otoyollar yapıldı, yapılıyor.
Özellikle demiryolu konusunda gerçekten çok büyük yatırımlar yapıldı. Bugün çok önemli bir tören var. Kars-Tiflis-Bakü demiryolu hattında ilk tarifeli tren, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı ve Gürcistan Başbakanı ile birlikte yola çıkacak.
Kars-Tiflis-Bakü demiryolu çok büyük bir proje. 76 kilometresi Türkiye’de toplam 826 kilometre uzunluğunda. Çok uzun tüneller, çok uzun viyadükler var. Yüz milyonlarca dolar harcandı. Bu demiryolu sayesinde, taa Çin’in Pekin’inden, İngiltere’nin Londra’sına kadar trenle gitmek mümkün olacak.
Elbette gurur duyuyoruz. Elbette ayağa kalktık alkışlıyoruz. Ama bugün Kars’tan Bakü’ye 826 kilometrelik “Demir İpek Yolu”nu yapan Türkiye, eskiden var olan Haydarpaşa-Arifiye banliyö trenini yok etti.
“Ne oldu bizim banliyö tren” diye sorarsanız, “Var ya, çalışıyor ya” diyorlar. Biz de keriziz ya, yedik. Pendik’ten Arifiye’ye günde 4 sefer var. Bu da birkaç istasyonda duruyor.
Biz eski banliyö trenimizi istiyoruz. Haydarpaşa’dan kalkan, her yerleşim merkezinde, 42 Evler’de bile duran, günde 8-10 tane karşılıklı sefer yapan banliyö trenimizi.
Bugün 826 kilometre uzunluğundaki Kars-Tiflis-Bakü demiryolu açılıyor. Artık insanlar, Pekin’den Londra’ya trenle gidebilecek.
Ama hala Türkiye’nin en yoğun nüfuslu bölgesinde eskiden var olan Haydarpaşa-Arifiye treni yok.
Sizce de büyük bir çelişki değil mi?

Kaynak :İsmet ÇİĞİT – www.ozgurkocaeli.com.tr

 

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.