Önce Gebze’ye Sonra İzmit’e Metro

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ekim ayı toplantısı İbrahim Karaosmanoğlu’nun il dışında olması nedeniyle Zekeriya Özak başkanlığında yapıldı.


Toplantıda 113 maddelik gündemin görüşülüp karara bağlandı. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, İl Başkan Yardımcısı Selim Yıldız ve İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç ile meclis toplantısını izledi. CHP’li yeni Meclis üyesi Ercan Umutlu’yu kutladı. AK Parti ve CHP’li üyelerle selamlaştı.

TRAMVAY KURUÇEŞME’YE UZAYACAK:
Genel Sekreteri İlhan Bayram, Meclis gündemine başlamadan önce Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı proje ve hizmetleri anlattı. İzmit’te tramvayın tuttuğunu belirten Bayram: “2’nci etabı için ihale aşamasındayız. 4 durak ilave edilecek. Kademeli olarak Elginkan Okullarına, sonra köprü geçişi yapılacak Plajyolu Arıtma Tesisleri’nde en son durak yapılacak. D-100 üzerinden geçip Kuruçeşme’ye ulaşacak. Kuruçeşme ve Okullar bölgesinin şehre ulaşımının daha rahat sağlanmasını hedefliyoruz.” dedi.

ÖNCE GEBZE’YE SONRA İZMİT’E METRO:
12 istasyonlu Gebze Metro’sunu yapacakların belirten Bayram ulaşımla ilgili şu bilgileri verdi: “İstanbul’dan Gebze OSB’ne önemli oranda nüfus geliyor. Bunu çözmek istedik. Marmarayla ortak istasyonla OSB’lere gidebilecek. Gebze içinde istediği istasyonlara gidebilecek. Gebze içindeki trafiğe destek olacak. Gebze’deki insanları denizle buluşturacağız. Bu yılsonuna kadar ihaleye çıkıp, gelecek yılının ilk 6 ay içinde kazma vurmayı hedefliyoruz. 2.5 milyar TL bedelli Gebze Metrosu’nu 4.5 yıl da tamamlayıp 2023 yılında hizmete sunmak istiyoruz. Büyükşehir olarak gücümüz yeter. İzmit’i Ulaştırma Bakanlığı marifetiyle yapılmasını istiyoruz. Projelerle ilgili meclisi bilgilendireceğiz, sunumlar yapacağım.”

BANLİYO TRENLERİ NE OLACAK?
CHP’li Meclis üyesi Orhan Tanış, “ Banliyo trenleri, 5 istasyona 4’er sefer yapılıyor. Hazır demiryolu hattı ve istasyonlar var. Neden banliyö seferleri yapılmıyor” diye sordu. Tanış’a cevap veren Bayram, “Hızlı Tren aksamaması için sefer sayısı az. Devlet Demiryolları çalışmaları tamamladıktan sonra banliyö tren sefer sayılarını artıracak.” dedi.

2 DAİRE BAŞKANLIĞI KURULDU:
Büyükşehir Belediyesi’nde işlerin hızlı ve verimli olması amacıyla 2 yeni daire başkanlığı kurulmasına karar verildi. Etüd Plan Proje Daire Başkanlığı ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanlıklarını kurulması oy birliğiyle kabul edildi. Daire Başkanlıkları için alt müdürlükler de oluşturulacak.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.trİlk yorum yapan olun

Yorumlar