Tokat OSB Genişleyecek4 binin üzerinde kişiye istihdam olanağı sağlayan, yüzde 90 doluluk oranıyla faaliyet gösteren Tokat OSB, yatırımcının taleplerine karşılık verebilmek için üretim alanını büyütecek.

3 BİN KİŞİYE DAHA İŞ OLANAĞI

Bölgeye sunduğu hizmetlerle uluslararası kalite standartlarını yakalamayı hedefleyen Tokat OSB, daha fazla yatırımcıya yer vererek ekonomiye katkı sağlamak için kolları sıvadı. Bölge, binlerce kişiye istihdam olanağı sunarken, sınırları etrafındaki 60 hektarlık alanı da üretime kazandırmak için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına da başvuruda bulundu. İlave alanda en az 36 firmanın üretime geçmesi ve 2 bin 500-3 bin kişilik istihdam sağlanması öngörülüyor. Sanayi Gazetesine konuşan Tokat OSB Bölge Müdürü Oğuz Keleş, mevcut 425 hektarlık alanda 4 bin 100 kişilik istihdam olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ilave edilecek alanda hem yatırım cinsi, niteliği açısından ve hem de istihdam açısından çok önemli bir katma değer oluşturacağını söyledi.

16 PARSEL BOŞ

Bölgenizi bize tanıtarak, bölgenin fiziki özelliklerini anlatır mısınız?

OSB’miz için, yerleşim alanı olarak kent merkezinin batısında ve 7 kilometre uzaklıkta bulunan, tarıma elverişsiz, toplam alanı yaklaşık 425 hektar olan arazi seçildi. Eğimin yüksek olduğu kısımlarda yerleşime uygun olmayan alanlar, ağaçlandırılacak alan olarak planlandı. Sanayi parsellerinin alanı 183,22 hektar, hizmet ve destek alanı parselleri alanı 10,89 hektar olurken; kalan 230,89 hektar ise resmi kurum, sosyal donatı alanları, yeşil alan ve yollardan meydana geliyor. Toplam parsel sayısı 173 adet olup; bunların 5’i hizmet ve destek alanı, 3’ü resmi kurum alanı, 149’u sanayi parselidir. 16 adet boş arsa bulunuyor. Toplamda 107 adet firma bölgemizde faaliyette bulunuyor. İstihdamın yüzde 50’si giyim eşyaları imalatı yapan tesisler tarafından sağlanıyor.

RAHAT ULAŞIM AĞI

OSB’nizin ulaşım olanakları hakkında bilgi verir misiniz?

Tokat Merkez OSB’ye ulaşım asfalt olan Tokat-Turhal karayolundan sağlanıyor. Ayrıca Tokat çevre yolu OSB’nin içinden geçiyor. Tokat Havaalanına yaklaşık 11 kilometre mesafe bulunan Tokat Merkez OSB’ye tüm mevsim şartlarında ulaşılabiliyor. En yakın demiryolu istasyonu 45 kilometre mesafede Turhal’da bulunuyor. Demiryolu hattının Turhal’dan Tokat’a ulaşmasını sağlayacak olan projenin çalışmaları devam ediyor. Samsun Limanı 360 kilometre mesafe ile Tokat Merkez OSB’ye en yakın liman.

14 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

OSB’nizin ihracat oranları nasıldır? Hakim olduğunuz pazarlar nerelerdir?

Bölgemizden 2016 yılında yaklaşık 14 milyon dolar civarında ihracat yapıldı. Bu ihracatın yaklaşık 4 milyon dolarlık bölümü, kozmetik ürünleri, tarım aletleri olarak ilimizden doğrudan, 10 milyon dolarlık bölümü ise veterinerlik ilaçları ve tekstil ürünleri olarak genellikle İstanbul üzerinden gerçekleştirildi. İhracat yapılan ülkeler Avrupa ve Orta Doğu bölgesinden.

36 FİRMA DAHA KATILACAK

Bölgenizdeki yeni yatırım faaliyetlerini anlatır mısınız?

Bölgemizdeki doluluk oranı yüzde 90 civarındadır. Üniversitenin varlığı ve ayrıca bölgenin 2015 yılından itibaren doğalgazdan yararlanıyor olması, bölgeyi diğer OSB’ler karşısında gerek nitelikli işgücü ve gerekse enerji açısından daha cazip ve daha avantajlı konuma getirdi. İlimizin 2023 yılı yatırım projeksiyonu göz önünde bulundurulduğunda, Tokat OSB sınırları bitişiğindeki şahıs ve hazineye ait alanın belirli bir kısmının bölgeye dahil edilmesini zorunlu kıldı. Düşünülen alanın iklim, coğrafya, meteorolojik, mülkiyet, altyapı, toprak yapısı, ulaşım ve kurum ve kuruluşlar açısından kısıtlılık oluşturmaması ve ayrıca mevcut OSB bitişiğinde olması, bu bölgenin ilave alan olmasını teşvik etmiş ve zorunlu kıldı. Söz konusu alanın Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca da uygun bulunması halinde 60 hektarlık alanda en az 36 firma üretime geçmesi ve 2 bin 500-3 bin kişilik istihdam sağlanması öngörülüyor. Mevcut 425 hektarlık alanda 4 bin 100 istihdam olduğu göz önünde bulundurularak ilave edilecek alanda hem yatırım cinsi, niteliği açısından ve hem de istihdam açısından çok önemli bir katma değer oluşturacağı görülecektir. Sonuç olarak önerilen alanın OSB’ye dahil edilmesi durumunda, ilde nitelikli işgücü istihdamı artacak, işsizlik azalacak, ihracat potansiyeli yükselecek, yöreye ekonomik katma değer sağlanacak ve hükümetimizin 2023 yılı hedeflerine de katkı sağlanmış olacaktır.

GIDAYA AĞIRLIK VERİLECEK

OSB yönetimlerinin ve firmalarının daha çok üretim yapabilmesi için ne gibi önlemler alınabilir?

İlimizdeki ağırlıklı sektör tarım ürünleri alanında. Bundan dolayı tarım makineleri sektörü de gelişmiş durumda. Bölge olarak bu alanı geliştirerek bitmeyecek bir dal olan gıda üzerine sektörler oluşturarak ihracatımızı artırmayı hedeflemekteyiz. Ülkemizdeki diğer bölgelerin de kendi coğrafyasındaki ürünlerle, yer altı ve yer üstü kaynaklarıyla bu konuda başarılı olacağını inanıyoruz.

Kaynak : www.sanayigazetesi.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.