Uzmanlar Haliç’te tramvay hattı için çakılan kazıklara tepki gösterdi

Haliç kıyısında 900 metrelik alanda tramvay hattı için sürdürülen kazık çalışmalarının tarihi eserlere zarar vermesinden korkuluyor. Bu arada çalışmaları yürüten İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden herhangi bir açıklama ise gelmedi


HABERTÜRK’ün iki gündür manşete çıkardığı “Boğaz’dan sonra Haliç’e de kazık” ve “Haliç’in tarihi dokusu bir kez daha zedelendi” haberlerine yorum yağmaya devam ediyor. Gazete Habertürk’ten Can Mete’nin haberine göre Feshane ve Eyüp Anadolu Lisesi arasında kalan yaklaşık 900 metre mesafede, Eminönü-Alibeyköy tramvay hattı için denize çakılan kazıklar, Haliç’in doğal peyzajını bozduğu ve bölgedeki tarihi eserlere zarar verdiği gerekçesiyle tepki topluyor.

‘DENİZDEN UZAKLAŞIR’

İstanbul Gelişim Üniversitesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı, Mimar Yrd. Doç. Dr. Erdal Eren:

“Böylesine önemli bir şehre sahip çıkma konusunda geçmişten bugüne kadar başarısız olduk. Topkapı Sarayı’nın dış duvarlarının önünden demir yolu geçiren ilk padişah olan Sultan Abdülaziz ile başlayan hatalar zinciri, Florya Deniz Köşkü’ne ulaşım sağlamak için Sirkeci-Florya arasının doldurulmasıyla devam etmiş, Bedrettin Dalan döneminde Boğaz doldurulmuş ve sahiller trafiğe açılmıştır. Bugün Haliç’te gelişmekte olan olaylar eskiden beri devam eden bir anlayışın sonuçlarıdır. Kazıkların çakıldığı bölgede Sadrazam Hüsrev Paşa Türbesi, Sultan Reşad Türbesi, Ebussuut İmam Hatip Ortaokulu gibi birçok tarihi miras ve yapı bulunuyor. Sahil bandında kazıkların çakıldığı yerler sahilin yapısını bozmakla kalmıyor, tarihi dokuyu da tehdit ediyor. İnsanların ulaşımı için kazık çakılması bölgede yaya trafiğini de olumsuz etkileyecektir. Sahili doldurmak semti denizden uzaklaştırmak manasına geliyor. Bu tarz tarihi noktalarda kentin dokusuyla oynamak doğru değil”.

‘GÖRÜŞ ALINMALIYDI ’

Yüksek Mimar ve İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı Korhan Gümüş:

“Eyüp Sultan’ı bir kompleks olarak bütün halinde ele almak gerekir. Dolayısıyla yapılacak her müdahalenin tartışılması gerekir. Öncelikle projenin ulaşım projesi olarak ele alınması son derece yanlış. Bu yaklaşım şehircilik anlayışına aykırıdır. Ulaşım ve kültürel miras bir bütün olarak düşünülmeli. İstanbul sıradan bir şehir değil, bahsi geçen bölge bir sit alanı. Sit alanlarına müdahale her şeyden önce suçtur. Elbette birtakım ihaleler yapılabilir ama uzman görüşlerin mutlak suretle alınması lazım. Haliç’e metro köprüsü yapılırken de kimseden görüş alınmadı. Oysa çok basit bir tasarımla sorun çözülebilirdi. Bölgede daha önce yapılan zemin etütleri gösteriyor ki Haliç hareketli bir zemine sahip. Öyle olmasa zaten kaya ile doldurma yoluna giderlerdi. Kazık çakma işlemi yapıldığına göre zemindeki zayıflığın farkındalar. Bu tip bölgelere yapılan müdahaleler başka bir bölgeye basınç yapar. Kazık çakma işleminin çevreyi etkilememesi düşünülemez. Sorumluların derhal işi durdurması lazım. Eyüp Sultan evrensel bir miras dolayısıyla mesele bağımsız kurumlar tarafından ele alınmalı. İstanbul Alan Yönetim başkanı nerede? Topkapı’da, Süleymaniye’de, Haliç’te bir sürü olay yaşanıyor. İstanbul’un sahibi yok mu? Konuyu bütün ayrıntılarıyla bilimsel ortamlarda konuşmadan bu tip girişimlerde bulunmak trajik ve absürd. Bütün sorumluluk koruması gereken alana zarar veren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait”.

Haberin devamını HABERTÜRK’ten okumak için TIKLAYINsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar