‘Uzungöl Teleferik’ Uzungöl’ün kaderini değiştirecek

Fettahoğlu Otelin sahibi turizmci Şükrü Fettahoğlu, sonbaharda temelini atacağı teleferik projesine önemli bir misyon yükledi


Fettahoğlu Otelin sahibi turizmci iş adamı Şükrü Fettahoğlu ile Alanya teleferiğin açılışında Uzungöl Teleferik Projesi’ni konuştuk. Uzungöl Teleferik Projesi’ne önemli bir misyon yükleyen Fettahoğlu, Uzungöl teleferiğin Uzungöl’ün kaderini değiştireceğini söyledi. “Artık tek idealim var. O da o teleferiğin çalıştığını görmektir.” diyen Fettahoğlu, “Teleferik çalışınca Uzungöl’de yaşayanlar, çalışanlar daha mutlu olacak ve bölgemiz daha çok kazanacaktır.” dedi. Turizmci iş adamı Şükrü Fettahoğlu, Uzungöl Teleferik Projesi’ni 2018 yılı Ramazan Bayramı’na yetiştirmeyi planladıklarını belirterek, “2013 yılında teleferik şirketini kurduk. 2014 yılından beri devlet dairelerindeki resmi işlemlerle uğraşıyoruz. 14 Şubat 2017 tarihinde devletle ilgili bütün olurlarımızı aldık. Ondan bu yana temel atma çalışmalarıyla ilgili hazırlıklar yapıyoruz. Nasip olursa istasyonlarla alakalı 1/50 ve 1/100’lük planlarımız tamamlanmak üzere. Ekim ayının 16’sından sonra teleferik firmasının ana ekipleri geliyor. Teleferik projesinin son rötuşları yapılacak ve sözleşme imzalanacak. Nasip olursa bu sonbaharın sonlarına doğru da temel atacağız. Teleferik firmasıyla anlaşmamız odur ki 2018 yılının Ramazan Bayramı’nda Uzungöl Haroskomları’ndan başlayıp Pilati Mezrası Meşebaşı’nda sonlanan ikinci istasyon arasındaki iki istasyonu açmayı planlıyoruz. İkinci istasyon ile üçüncü istasyon arası Sarıkaya Yaylası… Sarıkaya Yaylası istasyonunu da 2018 yılı sonbaharında hizmete açmayı planlıyoruz. Çünkü buradaki kayak tesisi projesiyle ilgili çalışmalarımız var. Bu projeyi de kayak mevsimine yetiştirmeyi düşünüyoruz.” diye konuştu. Alanya’da 37 yıllık hayal proje olan Alanya Teleferik Projesi’nin kendi teleferik projesiyle önemli benzerlikler taşıdığını belirten Fettahoğlu, “Benim esas mesleğim turizm ve otelcilik olduğu için teleferiğin teknik konularını çok fazla bilmiyorum. Alanya Teleferik Projesi için de uzun uğraşılar verilmiş. İzinlerin alınması 6 yıl sürmüş. Açılışında bulunmak ve bu açılışı yaşamak için geldik. Hem de bir teknik gezi yapmış olduk. Alanya Teleferik 900 metreden ve iki istasyondan oluşuyor. Hep beraber gezdik ve inceledik. Güzel bir tesis yapılmış. Fakat bizim tesisimiz böyle bir tesis değil. Bizim tesisimiz günübirlik alanları, hizmet alanları, park ve yaşam alanları olan bir tesis olacak. Büyük bir yatırım. Bu yatırımın üç dört katı bir yatırım planlıyoruz. İlk etapta harcanacak para 70 milyon Türk Lirası’dır. Tabii ki ileriye doğru bu maliyet daha da artacaktır.” dedi.

Karadeniz Bölgesi’nin en büyük teleferik projesini Trabzon’a kazandıracakları için mutlu olduklarını belirten Fettahoğlu, “Şu anda en uzun teleferik hattı Bursa’dadır. 10 km’dir ve iki etaptan oluşuyor. Bizimkisi bir etaptır ve üç istasyondan oluşuyor. Hat mesafesi 3 bin 540 metredir. Birinci istasyonla ikinci istasyon arasındaki mesafe 2 bin 300 metredir. İkinci istasyonla üçüncü istasyon arasındaki mesafe ise bin 240 metredir. Toplamı 3 bin 540 metrelik bir mesafedir. 58 kabinli bir proje yapmayı hedefliyoruz. Bizim ikinci istasyonda 12 bin metrekarelik bir alanımız vardır. Sosyal tesislerimizi ve parkinglerimizi orada planlıyoruz.” şeklinde konuştu. Esas hedefinin Uzungöl’deki turizm sezonunu 9 ayı çıkarmak olduğunu kaydeden Fettahoğlu, “Teleferik projesindeki bütün maksadımız tabii ki yatırılan bu paranın karşılığını da almak da var. Fakat esas benim gayretim ve mücadelem Uzungöl turizmini 9 aya çıkarmaktır. Uzungöl’de turizm sezonu 2,5-3 aydır. Bazı sebeplerden dolayı 3,5 ay bile olmuyor. Bunu asgari 9 aya çıkarmak ana hedefimizdir. Ve kış turizmini mutlak suretle Uzungöl’e getirmek istiyoruz. Uzungöl’ün 7 bin yataklı muattal kalan kapasitesini canlandırmak istiyoruz. Nasip olursa önümüzdeki seneden itibaren, 2018 yılından itibaren bu yatak kapasitesi dolmaya başlayacaktır. Biz 58 kabinli bir teleferik projesi yaparken şunu düşünüyoruz: Yaz sezonunda 12 bin yatak kapasitesi olacağını düşünerek, bu kapasiteye cevap verecek bir proje öngördük. Kışın da en az 3 bin kapasiteyle çalışmayı düşünüyoruz. Gelecek neler gösterir tabii ki onu da yaşayıp göreceğiz. Hayallerimiz, hedefimiz ve ideallerimiz böyledir.” diye konuştu.

Uzungöl Teleferik Projesi’nin bölgenin kaderini mutlak suretle değiştireceğine inandığını kaydeden Fettahoğlu, “Uzungöl Teleferik Projesi, Uzungöl’ün kaderini mutlak suretle değiştirecektir. O zaman Uzungöl’de turizm oturacak, fiyatlar da oturacak, hizmet kalitesi de oturacak. Çünkü oraya öngörümüze göre en çok Ruslar gelecek. Kışın Rus turizmi orayı dolduracak. Türkiye’den de DOKA’nın Avusturya firmasına yaptırdığı bir çalışma var. Üç yıl çalıştılar. Bölgeyi A ve B olmak üzere ikiye ayırdılar. A bölgesi; Kaçkarlar’a, Ovit’e kadar devam eden bölümüdür. B bölgesi de Soğanlı Dağı ve etekleridir. Bu çalışmaya göre bölgemiz müthiş bir kayak merkezidir. Tepeden itibaren 3 km pisti olan muhteşem bir vadiye sahiptir. İnşallah devletin de el atmasıyla o yörenin kaderi değişecektir. Ama bizim hedefimiz ve idealimiz 2018’in kışını Uzungöl’e dolu dolu yaşatmaktır.” dedi. Bu projede emeği geçenlere de teşekkür eden Fettahoğlu, “Bu projede emeği geçen insanlar var. Bu projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığından 2 sene 9 ayda çıkartabildim. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye, Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’a, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Kemalettin Cengiz Tekinsoy’a, Orman ve Su İşleri Bakan Veysel Eroğlu’na, Müsteşarı Akif Özkaldı’ya, Millî Parklar Genel Müdürü hemşehrimiz Nurettin Taş’a çok teşekkür ediyorum. Bu projede çok emekleri var. Şu anda Bursa Bölge Müdürü olan Eski Millî Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut’a çok teşekkür ediyorum. Çok büyük emekleri vardır. Kimin emeği varsa ona müteşekkiriz. Ben iş adamı olarak 75 yaşındayım. Tek idealim o teleferiğin çalıştığını görmektir. Uzungöl’ün mutlu olması ve hak ettiği yere gelmesini için mücadele ediyorum. Bölgenin kazanmasını istiyorum. Bunun dışında çok fazla bir beklentimiz yoktur.” diye konuştu.

Kaynak : www.gunebakis.com.tr


sohbet

Feza.Net

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar