Aktaş, T2 tramvay hattına harcanan 60 milyonu çöpe atar mı?Başlıktaki soruyu biraz değiştirerek şöyle de sorabiliriz; Yalova Yolu’nda yapımı devam eden Kent Meydanı ile Şehirlerarası Otobüs Terminali arasında sefer yapacak ‘T2 Hattı’ndan vazgeçilebilir mi?

Önce bazı bilgileri paylaşayım;
130 milyon lira ihale bedelli inşaatın yüzde 70’i tamamlanmış, bugüne kadar harcanan para ise 60 milyon. Hat uzunluğu dokuz buçuk kilometre ve 11 istasyon bulunuyor. Bu hatta çalışacak İpekböceği adlı tramvayın imalatları da devam ediyor.
Tramvaya karar verildiğinde büyük eleştiriler alan ihaleye, itiraz edilince inşaat durmuş, tartışmalar yeniden başlamıştı.
Hattın öncelikle yeraltından metro, kaynak bulunamazsa metrobüs olarak yapılması isteniyordu.
Sonra inşaatla birlikte yeni tartışmalar da başladı.
Hattı karayolundan izole etmek için yapılan beton perdeler yüksek bulununca önce kesildi, ardından her ne hikmetse üstüne demir parmaklıklar kondu.
Tartışmalar, Alinur Aktaş’ın göreve başlamasıyla tekrar alevlendi.
Konu, TMMOB Bursa İl Koordinasyon Kurulu’nun düzenlediği Kent İçi Ulaşım Sempozyumu’nda detaylı olarak yeniden ele alındı. Sosyal medyada da Aktaş’ın kararının ne olacağı konusunda tartışmalar sürüyor.
Şimdi soru şu: Göreve başlar başlamaz tasarruf konusuna yoğunlaşan, bu amaçla kiralık araçları parklara çektiren, fuar programlarını iptal ettiren Aktaş, gözünü karartıp, 60 milyonu çöpe atar mı?
Çok zor…
Beklenti bu hatla ilgili iyileştirmeler yapılmasında.
Kimileri hemen üstünün kapatılıp, metrobüs hattına dönüştürülmesini, kimileri ise yeraltından metro yapılmasını öneriyor.

20-30 milyon daha harcanıp HRS’ye dönüştürülsün

Sempozyumda konuyu dile getiren İnşaat Mühendisleri Odası Ulaşım Komisyonu üyesi Cengiz Duman hattın Bursaray’da olduğu gibi hafif raylı sisteme (HRS) dönüştürülmesinden yana. Duman’a göre, zaten bu hat ile ilgili çalışma sırasında yanlış yolcu hesaplaması yapılmış. 2-3 yıl sonra tramvay yetersiz kalacak. Çünkü 42 bin DOSAB çalışanı var. Terminalin yolcu sayısı 30 bin. Anatolium, AS Merkez ‘in yanı sıra yol boyu kentsel dönüşüm çerçevesinde gökdelenler ve iş merkezleri yükselmeye başladı. Fuar alanı bu bölgede, üstelik yeni adliye sarayı da bu hat üzerinde yapılıyor.
Duman, hattın iptal edilmesi yerine 20-30 milyon daha maliyeti artırarak HRS’ye dönüştürülmesini öneriyor. Yapılması gereken mevcut hattaki istasyonların uzatılması, üstgeçitlerin yükseltilmesi.
Bir hatırlatma da benden. Kent Meydanı AVM’nin altında Bursaray’ın İstanbul yolu bağlantısı için tünel bırakılmıştı.
Bakalım Aktaş bu hayati konuda ne karar verecek?

Kaynak : www.bursahakimiyet.com.trİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.