Bakan Arslan, İstanbul`un banliyö tren hatları için tarih verdiUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbulun her iki yakasındaki banliyö sistemlerinin metro standardına getirilmesinin önemli gündemleri arasında yer aldığını belirterek, "2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. Her iki yakayı da Gebzeden Halkalı`ya kadar birbirine entegre edeceğiz ve İstanbulluların hizmetine sokacağız.” dedi.

Arslan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “10. Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı”nda yaptığı konuşmada, İstanbul’da yaşayan ve büyüyenler için ulaştırmanın hayatın bir parçası olduğunu ifade etti.

İlk kez 1977’de İstanbul’a geldiğini ve dönem dönem çok büyük sıkıntılar yaşadıklarını aktaran Arslan, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı döneminde Pendik Tersanesi’nde başmühendistim. O dönemde İstanbul’un ulaşım sorunlarına çözüm üretmek, çözüm üretirken de bütün ulaştırma türlerinin birbiriyle entegrasyonunun çok önemli olduğunu ortaya koymak önemliydi. Hem bu sorunları yaşayan hem de çözümün paydaşı olan biri olarak diyorum ki, İstanbul gibi bir şehrin toplu ulaşım sorununu çözebiliyorsanız hiç şüpheniz olmasın ki, dünyanın her yerinde çözüm üretirsiniz.”

Arslan, İstanbul’dan aldıkları tecrübe ile ulaştırma türlerinin birbiriyle entegrasyonunun ne kadar önemli olduğunu yaşayarak bilmenin, Türkiye’nin ulaştırma ve iletişimine çözümler üretebilmek için iş birliğine gitmelerini sağladığını söyledi.

Türkiye genelinde 2003 yılından bugüne neler yaptıklarını anlatan Arslan, planlı çalışmanın sonucunda ulaştırmanın her türünde çok yol aldıklarını ifade etti.

Arslan, bu yılın 8 ayında 773 bin araç, günde ise ortalama 3 bin 700 aracın trafiğe çıktığını dile getirerek, hem bunlara çözüm üretmek hem de toplu taşımayı teşvik etmek durumunda olduklarını anlattı.

İstanbul’un her iki yakasındaki banliyö sistemlerinin metro standardına getirilmesinin önemli gündemleri arasında yer aldığını belirten Arslan, şunları kaydetti:

“İstanbullulardan ‘banliyö hatlarını kapattınız ama bir çalışma yok’ şikayetleri geliyordu. Memnuniyetle ifade etmek gerekir ki, son dönemlerde ’24 saat boyunca çalışıyorsunuz, gece bazen bizi rahatsız ediyorsunuz’ şikayetleri geliyor. Dolayısıyla İstanbullulardan verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle özür diliyoruz ama bilsinler ki banliyö sistemlerinin metro standardına döndürülmesi, Gebze’den Halkalı’ya kadar Marmaray kalitesinde ve Marmaray’ın araçlarıyla taşımacılık yapmak adına gecemizi gündüzümüze katıyoruz.

2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. Her iki yakayı da Gebze’den Halkalı’ya kadar birbirine entegre edeceğiz ve İstanbulluların hizmetine sokacağız. İstanbullular bilsinler ki, Büyükşehir Belediye Başkanlığımızın raylı sistemleriyle neredeyse tamamıyla entegrasyon yapıyoruz.”

Arslan, Avrasya Tüneli’nin günde 50 bine yakın araca hizmet ettiğine dikkati çekerek, “Tarihi Yarımada’dan çıkan bir araç, Tarihi Yarımada’yı, Kasımpaşa’yı, Karaköy’ü, Beşiktaş’ı, Taksim’i kat etmeden direkt Yenikapı’dan yer altına giriyor ve 5 dakikada Anadolu Yakası’na geçiyor. Bu 1,5 saatlik seyir süresinin 15 dakikaya inmesi, zaman ve yakıt tasarrufu ile karbondioksit salımının azaltılması anlamına geldiği gibi özellikle Tarihi Yarımada’yı gezmek sorunda kalmayan o araçlar, Tarihi Yarımada’ya da zarar vermemiş oluyorlar.” şeklinde konuştu.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleri  1. Syın bakan % 40 YHT den faydalanıyor diyor ya bu oran % 20 den fazla değil. Çünkü Ankara ve Pendik YHT garları ulaşılabilir durumda değil. Neden değil;istanbul u biliyorsunuz, Pendikten öteye gitmiyor. Ankara da ise Gara herhangi bir raylı şehir için toplu ulaşım bağlantısı yok. ankara da öncelikle AŞTİ söğütözü bağlantısı bir an evvel yapılıp, Maltepe durağından da kapalı alanda bant sistemiyle yolcuların hiç dışarıya çıkmadan gara ulaşımları sağlanmalı, ayrıca da AKM gar kızılay ın gar ayağı hızla bitirilmeli. Tren ankara da bu dediklerim İstanbu da d Halkalıya ulaştığı zaman nüfusun % 40 ı na hizmet verir hale gelecektir.birde BTK ile entergre Kars adana-mersin arasında yolucu hattı açılmalıdır.

  2. Ulaşım çok emek gerektiren hata kabul etmeyen bir teknolojidir yanlış bir güzergah seçimi vatandaşı mağdur eder bu nedenle
    Çok titizlikle çalışılması gerekir

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.