Berdan Cıvata, dünyadaki mega projelerde söz sahibi olmak istiyor

Tam 38 yıl önce üretime Mersin’de başladığında Marmara’daki, Ankara ve İzmir’deki üreticilerle rekabet edebilmek için üretimde farklılık sağlaması gerektiğini düşünen Hasan Şemsi, Berdan Cıvata’yı bu anlayışla kurdu.


Tarsus’ta 5 kişilik bir ekiple 150 metrekare alanda kurulan Berdan Cıvata, artık Tarsus Mersin Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 12 bini kapalı toplam 33 bin metrekare alanda üretim yapıyor. Firmanın markası Türkiye’nin yanı sıra 10 ülkede daha tescilli. Türkiye’de İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, Türkiye’den Kıbrıs’a Su Temini gibi birçok mega projenin bağlantı elemanlarını üreten ve Türkiye’nin 161’inci, sektörünün 2’nci Ar-Ge Merkezi unvanını alan firma, Turquality kapsamına girerek uluslararası projelere odaklandı.

1982’de STFA Cıvata’dan emekli olduğunda ağabeyi tarafından Tarsus’ta 150 metrekarede kurulmuş 5 çalışanlı Berdan Makine Atölyesinin başına geçen Hasan Şemsi, 2000 yılında 400 metrekareye büyüttüğü atölyeyi 25 çalışanıyla boşaltarak Tarsus OSB’de üç yılda bitirebildiği 1500 metrekarelik yeni fabrikasına taşındı…

Emekliliğinde Trakya Teknik Üniversitesi Makine Bölümünde ve Mersin Üniversitesinde Makine Elemanları dersleri de veren Hasan Şemsi bunun yanında İskenderun’da ve Arabistan’da bulunan cıvata fabrikalarına da bir süre danışmanlık yaptı.

Farkındalık yaratmak için kaliteye verdiği önem nedeniyle Türkiye’de cıvata-somun sektöründe en zengin test laboratuvarını kuran ve onu Türkak’tan ISO EN 17025’e göre akredite ettirerek sektöründe, laboratuvarı Akredite Belgesine sahip tek üretici oldu. Hasan Şemsi, ayrıca cıvata-somun üretim tesisleri yanında ısıl işlem tesisleri, elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz, çinko lamelli kaplama tesisleri ve laboratuvarıyla Berdan Cıvata’yı tam entegre bir bağlantı elemanları üreticisi haline getirdi.

Türkiye’de bu sektörün ilk CE ve TucsaMARK Belgelerini alan Berdan Cıvata bugün; basınçlı kaplar için, M39 ve daha büyük çaplı 10.9 kalite cıvatalar için ve Tork Kontrollü cıvatalar için üretimde Yetkinlik Belgesi olan, AD 2000 W – ISO EN 14399-4 ve ISO EN 14399- 10 HRC gibi belgelerin yanında TSE, ISO 9001, ISO 10002, ISO 14001, ISO 18000, Gost gibi belgelerine de sahip. Firma, Türkiye’nin Gama, Tekfen, STFA, ENKA, Çalık gibi dev firmaları ile çalışırken yurtdışında da Nordex, Alstom, Siemens, Vestas, Gold Wind, Gamesa, Senviyon ve General Elektrik gibi rüzgar enerji sektörünün devleri ile çalışma başarısını gösteriyor.

Haremeyn istasyonlarının alt yapısında imzası var

İmza attığı mega projeler, Berdan Cıvata için dönüm noktası oldu. Firma, Mekke-Medine Haremeyn istasyonlarının alt yapısındaki ankeraj cıvatalarından, üst yapıdaki daldırma galvanizli 10.9 kalite cıvatalarına kadar tüm bağlantı elemanlarını üretti. İzmir-İstanbul ulaşımını 3,5 saate düşürecek otoyol üzerindeki, Avrupa’nın en uzun ikinci köprüsü olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün ayaklarını taşıyacak 10 metre uzunlukta 780 kilogram ağırlıkta ankeraj cıvatalarını da üretti. Bu üretim için köprü devi Japon IHI firmasının dünyada yeterlilik verdiği 3 firmadan biri olan Berdan Cıvata, bunun yanı sıra, Asrın Projesi olarak nitelendirilen denizin 250 metre altından, Anamur’dan Kıbrıs’a 80 kilometre uzunlukta içme suyu projesinde, 1,6 m çaplı boruların bağlantı elemanlarını ve paslanmaz saplama ve cıvatalarının yanında deniz suyu içerisinde 100-150 yıl paslanmaya dayanıklı özel bir kaplama ile korunan 10.9 kalite çelik cıvata, somun ve saplamaları da üretti. Bu çok uzun ömürlü kaplama, tuz testi korozyonuna 6 bin 500 saat, yani tam 270 gün dayanımlı. Aynı zamanda Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor.

İkisi onaylandı dört patent için de başvurdu

Berdan Cıvata Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Türkiye’nin 161’inci, sektörünün 2’nci Ar-Ge Merkezi olarak tescillenen Berdan Cıvata’nın bu merkez sayesinde sektöre faydalı modeller sunma şansı yakaladığını söyledi.
“Ar-Ge Merkezimizin tescili bizim için çok önemli bir gelişmeydi çünkü daha önce Mersin Üniversitesi teknoparkında ürün geliştirmelerimizi yaparken bu tescil sonrası kendi bünyemizde yenilikçi ürünler geliştirip üretmeye başladık” diyen Şemsi, Türkiye’de ilk kez üretilen ve ihracatı yapılan ‘tork kontrollü cıvataların’ hem sektöre hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağladığını vurguladı. 60 kadar ülkeye ihracat yapan Berdan Cıvata’nın, enerji, çelik yapılar, rafineler, petrokimya, inşaat, tersanecilik, havaalanları, hangarlar, asma köprüler, demiryolları, tünel, baraj inşaatları ve rüzgar enerji santralleri gibi sektörler için cıvata, saplama, dişli çubuk ve somun üretimi gerçekleştirdiğini anlatan Şemsi, “Teknoparktaki Berdan Cıvata Ar-Ge AŞ isimli şirketimiz dayanımın ön planda olduğu birçok sektöre yüksek mukavemetli ürünlerini ısıl işlem ve kaplama hatlarına yönelik yenilikçi projeleriyle kaliteden ödün vermeden geliştiriyor. Bu sayede uluslararası kalite standartlarını ve müşteri taleplerini dikkate alarak standardın dışında yenilikçi ürünleri de bünyesinde üretmeye başladı” diye konuştu. Şemsi, sektörle ilgili iki onaylanmış patent ve dört de patent başvurularının olduğunu dile getirdi.

150 yıla kadar dayanacak

Ar-Ge Merkezi kurma fikrinin ortaya çıkışını da anlatan Hasan Şemsi, “Önceki yıllarda Mersin Üniversitesi Teknoparkında yaptığımız Ar-Ge çalışmaları sonucunda, Kıbrıs- Anamur Barış Suyu Projesi için ürettiğimiz cermocrom ile kaplanmış bağlantı elemanları 6 bin 500 saat tuz püskürtme testine tabi tutulmuş ve korozyona karşı 100-150 yıl arası bir dayanıma sahip olarak üretilmiştir. Bu ürünler bizi mega projelerde yer almak konusunda ön plana çıkardı. Bu da bizim kalitemizi artırmak ve farklı ürünler geliştirmek konusunda çalışmalarımızı sürdürebilmek adına kendi bünyemizde bir Ar-Ge Merkezi kurma fikrini doğurdu. Ar-Ge merkezimizde geliştirilen ve TANAP Projesi için 2 bin saat tuz püskürtme testine dayanımlı XYLAN 1424 tefl on kaplanmış bağlantı elemanları ve ülkemizde ilk kez üretilerek ihracatı yapılan tork kontrollü cıvatalar, bu kararı almamızın ne kadar yerinde olduğunun göstergesidir” dedi.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.dunya.com

 


İlk yorum yapan olun

Yorumlar