BTK Demiryolu hattı ile çok önemli bir zincirin eksik halkası tamamlandıUlaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “10. Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı”nda yaptığı konuşmada “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı ile çok önemli bir zincirin eksik halkasını tamamladık” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, demiryollarını tekrar devlet politikası haline getirdiklerine işaret ederek, “1950’ye kadar ülkede yılda ortalama 134 kilometre demiryolu yapılmış. 1950’den 2003’e kadar demiryolları kaderine terkedilmiş. Toplam 53 yılda 945 kilometre demiryolu yapılmış. Yılda ortalama 18 kilometre.” diye konuştu.

Türkiye’nin bugün dünyanın 8’inci, Avrupa’nın 6’ıncı yüksek hızlı tren işletmecisi olan ülke haline geldiğini kaydeden Arslan, “Bin 203 kilometre yüksek hızlı tren hattında çalışma devam ediyor. Ülkemiz nüfusunun yüzde 40’ını teşkil eden Ankara, Konya, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik ve İstanbul’u yüksek hızlı trenle tanıştırdık.” şeklinde konuştu.

Arslan, 11 bin kilometrelik demiryolu ağının yaklaşık 10 bin kilometresini yenilediklerini anımsatarak, bugün ise 4 bin kilometrenin üzerinde yeni inşaat çalışmasının devam ettiğini dile getirdi.

Demir yollarını yaparken; limanlara, organize sanayi bölgelerine, büyük fabrikalara ve büyük yük merkezlerine bağlanmasını önemsediklerine işaret eden Arslan, ülkede 5 farklı yerde lojistik merkezi inşa çalışmasının devam ettiğini söyledi.

Arslan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın önemine değinerek, “Londra’dan Pekin’e o güzergah üzerinde olan bütün ülkeleri ilgilendiren ve orta koridorun tamamlayıcısı olan bir proje. Bizim açımızdan ve ülkemiz açısından bir gurur. İnşallah ülkemize ve insanlığa hayırlı uğurlu olsun. Çünkü çok önemli bir zincirin eksik halkasını tamamlamış olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.