Demiryolları ile ilgili bir rapor30 Ekim günü görkemli bir törenle Kars-Tiflis- Bakü demiryolu hattı ulaşıma açıldı. Elbette gurur duyduk. Bu yolun Pekin-Londra arasında tren yolu bağlantısı olacağı açıklandı. Dünyanın yükü, üreten Çin ile tüketen Avrupa arasında trenle taşınacak. Ne kadar güzel bir proje öyle değil mi?

Ama bizim buralarda demiryolunun trenin durumu ne? Bu açıdan bakınca büyük bir hüsranla karşılaşıyoruz. İsminin yazılmasını istemeyen bir okurum bana oldukça kapsamlı bir demiryolları raporu göndermiş. Bütün veriler, TCDD’nin, Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi açıklamalarından alınmış. Ne sözler verilmiş, bugün neredeyiz. Raporu okuyunca insan çok üzülüyor.

Evet, AK Parti iktidarları döneminde demiryollarına önemli yatırımlar yapıldı. Türkiye’nin önemli kentleri Hızlı Tren Yolu ile birbirine bağlanıyor. Bunları da takdir ediyoruz. Ama Türkiye’de en yoğun nüfusun yaşadığı, mal naklinin en yoğun olduğu bölge Adapazarı-İstanbul arası. Yani ilimizin bulunduğu bölge. Demiryolu Kars’tan Bakü’ye 800 küsur kilometre giderken buradaki durum nedir bir bakalım.

Hızlı tren son derece güzel. Hızlı Tren’le İstanbul-Ankara arasında seyahat etmek çok konforlu. Ama bakın bakalım, İzmit’ten Ankara yönüne hızlı trende istediğiniz gün, istediğiniz saat için bilet bulacak mısınız? Hızlı Tren’in Ankara-İstanbul arasını 3 saatte alacağı açıklanmıştı. Böyle bir durum yok.

Adapazarı-Haydarpaşa arasındaki banliyö tren hattı Hızlı Tren’den çok daha önemli. TCDD, 19 Haziran 2013 tarihinde Haydarpaşa-Söğütlüçeşme-Pendik demiryolu hattını kapatıyor. Bu nedenle banliyö trenlerinin sadece “24 ay” çalışmayacağı halka duyuruluyor. Tarih Haziran 2013. 24 ay dediğiniz süre Haziran-2015’te bitti. Hadi diyelim iş biraz aksadı, 2016’da iş bitsin. Bugün Kasım 2017. Ortada hala banliyö tren yok. 2012 yılında Haydarpaşa- Adapazarı treni günde 24 sefer yapıyor. Her tren 30 durakta duruyor, yolcu alıp indiriyor. Bu trenlerin günlük yolcu kapasitesi 235 bin 600 kişi. Günde ortalama 171 bin yolcu taşınıyor. Yani kapasitenin yüzde 73’ü dolu. Öğrenciler, işçiler, bu hatta günü birlik işi olan insanlar bu treni kullanıyor. Üstelik devlet para kazanıyor. Günde 171 bin insanın karayolu yerine demiryolunu kullandığını düşünün. Kara yoluna kaç araç eksik çıkardı? Bugün Pendik-Adapazarı arasında günde 8 sefer yapılıyor. Durak sayısı 30’dan 9’a inmiş. Buna “İşte size banliyö tren” diyorlar ama öyle değil.

Müteahhit firmalar devleti de aldatmış. Yıllar önce bitmesi gereken işler hala devam ediyor. Bana uluşan rapor gerçekten çok kapsamlı. Aylar önce örneğin bir Derbent istasyonunun da açılacağı söylendi. Hala Derbent’te tren durmuyor. Tuzla, Tavşancıl, Köseköy’de hazır istasyonlar var. Tren burada da durmuyor. Hattın iki ucundaki Haydarpaşa ve Adapazarı garları kapalı.

Bir yandan da otoyollarda tamirat yapılıyor, otoyollar devre dışı kalıyor. Bu bölgenin demiryoluna ihtiyacı varken, önce Kars-Bakü yolu bitiyor. Bu işte bir tuhaflık var ya. Neresinden bakacaksınız, insan şaşırıyor.

Kaynak : İsmet ÇİĞİT – www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.