İzmit Garı’na Cumhuriyet Anıtı yapılsın

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD), Biz İzmitiz, Çekül Vakfı ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği(KYÖD) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Unutulmayanlar Asla Ölmezler’ isimli panel gerçekleştirildi


Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD), Biz İzmitiz, Çekül Vakfı ve Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği(KYÖD) tarafından ortaklaşa düzenlenen Atatürk Paneli, KYÖD’de gerçekleştirildi. ’Unutulmayanlar Asla Ölmez’ isimli panele 79 yıl önce ulu önder Gazi Mustafa Kemal’in naşının İzmit’e getirildiği tarihi güne tanık olan 19 vatandaşın 18’i yaşadığı sağlık problemlerinden dolayı katılım gösteremedi. Tarihi güne tanıklık ettiği bilinen Hüseyin Çağlayan panelde yaptığı konuşmada, “Atamızın naaşı İstasyona geldiği zaman benim gönlümde bu hep yeşermiştir. İzmit’e vücudu değdiği anda Kocaeli’ye cumhuriyet madalyası vermiştir. Atatürk buradan yolculanmıştır. Bunun önemini İzmit halkına anlatalım. Bir gün buraya köprü yapılacak bunu 20 önce söyledim. Ama gar baki kalacak. Kocaeli’de bu değerli garı ziyaret etmelidir. Buraya cumhuriyet anıtı yapılmalıdır. İnsanlar geçerken İzmit’i ziyaret etmelidir. Bu garip Hüseyin Çağlayan’ın bir vasiyetidir bu anıt” dedi.

ATATÜRK PANELİ
Tarihi güne tanıklık eden isimler arasında yalnızca Hüseyin Çağlayan’ın konuşmacı olarak katıldığı panele aynı zamanda KOÜ Tarih Bölümü Akademisyeni Doç. Dr. Esra Çelik, ADD Kocaeli Şube Başkanı Orhan Özdemir, ADD Kocaeli Şube Temsilcisi ve Çekül Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah, KYÖD Başkanı Mehmet Toker, Biz İzmitiz Grubu Başkanı Hüseyin Erol, CHP İl Başkan Yardımcısı Bilgi Dehmen, DSP İzmit İlçe Başkanı Hülya Yıldırım, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, DSP İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Batuhan Coşkundeniz ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

GEÇMİŞİMİZİ BİLMELİYİZ
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren KYÖD Başkanı Mehmet Toker, “Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz. Bizim değerlerimizi yok saya saya bu toplumu bir yerlere götüremezsiniz. Eğer bizler bir şeyler yapmak istiyorsak geçmişimizi bilmek zorundayız. Biz bu kentte yaşamı yükseltmek adına bir yola çıktık. Bu kentte Atatürk ve çağdaş yaşam sevdalı tüm vatandaşlar için beraber yürüyeceğiz. Yapacağımız daha çok işimiz var” diye konuştu.

‘NEDEN İZMİT?’
Tarihi güne tanıklık ettiği anları katılımcılar ile paylaşan Hüseyin Çağlayan, “Atatürk Dolmabahçe’den Haydarpaşa Garı’na da gelebilir oradan da yolcu edilebilir dedim. Neden İzmit olmuş niçin Körfez seçilmiş? Çünkü cenab-ı Allah Atatürk’e denizin renginde gözler vermiştir. Samsun’a ilkbaharda çıkmıştır. O mevsimde Mustafa Kemal Samsun’a çıktığı zaman baya heyecan yapmıştır. Kadere bakın gene 19 Kasım, mevsim son bahar, yaprak dökümü. Sarayburnu’ndan gönderiliyor Körfez’e geliyor şu istasyondan yolcu ediliyor” şeklinde konuştu.

BU ANIT VASİYETTİR
Açıklamalarına devam eden Çağlayan, “Atamızın naaşı İstasyona geldiği zaman benim gönlümde bu hep yeşermiştir. İzmit’e vücudu değdiği anda Kocaeli’ye cumhuriyet madalyası vermiştir. Atatürk buradan yolculanmıştır. Bunun önemini İzmit halkına anlatalım. Bir gün buraya köprü yapılacak bunu 20 önce söyledim. Ama gar baki kalacak. Kocaeli’de bu değerli garı ziyaret etmelidir. Buraya cumhuriyet anıtı yapılmalıdır. İnsanlar geçerken İzmit’i ziyaret etmelidir. Bu garip Hüseyin Çağlayan’ın bir vasiyetidir bu anıt” dedi.

TARİHİ ANEKDOTLAR
Çağlayan’ın anlatımlarının ardından söz alan ADD Kocaeli Şube Temsilcisi ve Çekül Vakfı İl Temsilcisi Numan Gülşah, “Ben tarih öğretmeni falan değilim. Ama anladıklarım var. Çekül Vakfı’nın bir sözü vardır. Bir insan dünyayı değiştirebilir. Ben şunu söylemek istiyorum. Sevgili Atamız vefat ettikten sonra cesedi tahrit edildi. Bir süre katafalkta konuldu ve yüzlerce insanın kendisini ziyaret etmesi sağlandı. Yüzbinlerle ifade edilen vatandaşların eşliği ile Atamızın naaşı Sarayburnu’na kadar getirildi” ifadelerini kullandı. Gülşah sözlerini tarihi anekdotlarla devam ettirdi.

Kaynak : www.mavikocaeli.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar