Ankara-Samsun demiryolu projesi hemen başlamalıKaradeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen, “Samsun-Sarp demiryolu projesinin, öncelikli olarak ele alınması bir zorunluluktur. Bu çerçevede Ankara-Çorum-Samsun demiryolu projesi de bir an önce başlatılmalıdır” dedi.

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu (KGF) 4. Başkanlar Kurulu Toplantısı, Ordu’da yapıldı. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Sekreteri Ergun Ata toplantıya katılarak basın özgürlüğü konusuna değindi.

Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Erdoğan Erişen ise demiryolu projesini gündeme getirdi. Erişen yaptığı açıklamada, “Karadeniz’in temel alanlarda ihtiyaçları gözetilerek, Karadeniz limanlarını ulusal demiryolu sistemine bağlayacak dikey bağlantılar ile kıyıyı izleyecek Samsun-Sarp demiryolu projesinin, öncelikli olarak ele alınması bir zorunluluktur. Bu çerçevede Ankara-Çorum-Samsun demiryolu projesi de bir an önce başlatılmalıdır. Karadeniz’in sorunları da, çözüm yolları da ortaktır. İllerin özgün durumları gözetilerek, var olan bölgesel kuruluş ve girişimlere işlerlik kazandırılmalıdır. Bölgesel ve uluslar arası ihtiyaçlar gözetilerek, çevresel ve kültürel değerler korunarak, küçük ve orta ölçekli sanayi yatırımları öne çıkartılmalıdır. Turizm ve enerji yatırımları, doğal değerler korunarak gerçekleştirilmelidir. Karadeniz’in tüm meslek örgütleri ve basın kuruluşları, sorun ve çözümler konusunda ortak hareket etmelidir” dedi.

Kaynak : www.samsunhaber.comİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.