Dünyanın en dik feniküleri İsviçre’de açıldıİsviçre’de yapımına 53 milyon dolar harcanan dünyanın en dik feniküler sistemi Schwyz-Stoos, Pazar günü açıldı. Alp Dağları’nda 1738 metre yüksekliğinde raylı köprüy üzerinden 743 metreye 4 dakikada erişebilen feniküler, mimarların gözünde bir ‘modern mühendislik harikası’.

Dünyanın en dik hattına sahip feniküler sistemi İsviçre’de açıldı. Schwyz kantonundaki Stoos köyü yakınlarına inşa edilen Schwyz-Stoos adlı feniküler sistemi, bir modern mühendislik harikası olarak nitelendiriliyor.

Tasarımıyla ‘uzayda yolculuk’ deneyimi yaşatan raylı feniküler sistemi, 53 milyon dolara mâl oldu. Yolcular 1738 metre yüksekliğindeki raylı köprü üzerinden, 743 metre yüksekliğe 4 dakikada çıkabiliyor. Alp Dağları’nı saniyede 10 metre hızla diklemesine çıkacak olan fenikülerin vagonları, fıçı şeklinde tasarlanmış.

Stoos köyünün deniz seviyesinden 1300 metre yüksek olduğunu düşünürsek, bu trene binmek İsviçre halkı ve turistler için maceralı bir deneyim olacak. Başkent Zurich’in güneyine 50 km uzaklıktaki köyün nüfusu yaklaşık 100 kişiden ibaret.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.