İstanbul – Selanik demiryolu projesi 2019 yılında tamamlanabilecek

Yunan basını, İstanbul – Selanik arasında yolcu ve yük taşımacılığını geliştirmek amacıyla hayata geçirilecek demiryolu projesinin 2019 yılında tamamlanabileceği duyurdu.


Demiryolu ve İntermodal Taşımacılığı Ortak Uzmanlar Grubu’nun geçtiğimiz hafta düzenlenen ikinci toplantısında, İstanbul – Selanik arasında yolcu ve yük taşımacılığını geliştirmek için hayata geçirilmesi planlanan demiryolu hattının 2019 yılında tamamlanabileceği açıklandı.

Projenin kapsamı geliştirilecek

Geçtiğimiz Perşembe günü Selanik’te düzenlenen toplantıya Yunanistan Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı Genel Sekreteri Thanos Bourdas ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü İsa Apaydın katıldı. Toplantı kapsamında iki ülke arasında demiryolu taşımacılığının geliştirilmesi ve bunun için hayata geçirilmesi planlanan projeler ele alındı. Diğer yandan toplantı kapsamında, iki ülke arasında gerçekleştirilecek demiryolu projelerinin daha etkin bir hale getirilebilmesi için bu alanda, diğer Balkan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri ile gerçekleştirilebilecek iş birliği olanakları da ele alındı.

Bulgaristan’a da teklif sunulacak

Taraflar, ilk olarak hayata geçirilecek İstanbul – Selanik demiryolu hattı için ortak bir çalışma programının hazırlanması ve Şubat ayında düzenlenecek işbirliği toplantısı öncesinde ortak mutabakat zaptının imzalanması kararını aldı.

Bunun yanı sıra taraflar hayata geçirilecek İstanbul – Selanik demiryolu hattının geliştirilmesi ve üçüncü taraf olarak Bulgaristan’ın da yer alması için bu ülke ile istişare edilmesi konusunda anlaştılar.

Kaynak : http://www.turizmajansi.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar