İzmir Metro’nun tramvay kazası açıklaması isyan ettirdiİzmir Metro, tramvay kazasında can veren Afet Soyer’i suçlayınca oğlu Yiğit Tunca isyan etti: “Büyükşehir’in görevi yayaları korumak neden önlem almadı?”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Metro, 18 Aralık tarihinde 66 yaşındaki Afet Soyer’in tramvayın altında kalarak yaşamını yitirdiği kazayla ilgili, “Özrü kabahatinden büyük” bir açıklama yaptı. Uzmanlar tramvayın Konak hattının da açılmasıyla benzer kazaların çok daha fazla artabileceği uyarısı yaparken, İzmir Metro yetkilileri yaptığı açıklamada kazayla ilgili bütün suçu Afet Soyer’e yıktı.

AÇIKLAMAYA BÜYÜK TEPKİ

Açıklamada işitme engelli olan Afet Soyer’in, tüm uyarılara rağmen, trenin geldiği yönün aksine bakarak hatta doğru yürümeye devam ettiği, sürücünün trenin acil frenlerini devreye alarak maksimum frenleme yapmasına rağmen yayayla temasın gerçekleştiği savunuldu. Açıklamada, tutulan trafik kazası tespit tutanağı doğrultusunda, tramvay sürücüsünün kusurunun bulunmadığının resmiyet kazandığı belirtildi. Tramvayın çarpması sonucu hayatını kaybeden Afet Soyer’in oğlu Yiğit Tunca ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasına tepki gösterdi. Annesinin işitme cihazı kullandığını ve her gün pilini düzenli olarak değiştirdiğini belirten Tunca, “Annemin hiçbir engeli ve sağlık problemi yoktu. Kaldı ki bir insan işitme veya görme engelli olabilir. Kişinin engelli olması onlar için bir bahane olmamalı, gereken önlemleri almaları gerekirdi” diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu açıklaması gözleri tramvay hattı bulunan diğer illere çevirdi. Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Antalya, Gaziantep ve hatta Eskişehir’deki CHP’li Büyükşehir Belediyesi tarafından tramvay hatlarında yayalara karşı bariyerli önlemler alınırken, İzmir’de hiçbir önlem alınmamış olması dikkat çekti. İzmir’de ise sadece yayalara ‘yaya geçitini” kullanmaları yönünde tabela ile uyarı yapıldığı gözlendi.

KORNA SESİNİ DUYMADI

Afet Soyer’in hayatına malolan tramvay kazası, Karşıyaka Bostanlı Caher Dudayev Bulvarı Atakent Durağı yakınlarında meydana geldi.

Evka 5’te oturan işçi emeklisi Afet Soyer, tedavi amacıyla göz hastanesine gitmek üzere yola çıktı. Çiğli’den otobüse binen Afet Soyer, Atakent’te indi.

Ortasından tramvay hattı geçen yoğun trafiğin yaşandığı yoldan karşıya geçmek isteyen Afet Soyer, orta refüje geçti. Tramvay hattının bulunduğu orta refüjden de karşıya geçmek için diğer yönden araç gelip gelmediğini kontrol eden Afet Soyer, gelen tramvay vagonunu fark etmedi.

Mavişehir’den Alaybey istikametine giden tramvayın vatmanı Ç.G. ise bu arada sık sık kornaya basarak yayayı ikaz etti. Korna sesini duymayan Afet Soyer, kaza sonucu acı içinde yere yığıldı. Tramvayın altında sürüklenen Soyer’i kurtarmak için çevredeki vatandaşlar tarafından olay yerine ambulans ve kurtarma ekipleri çağrıldı. O sırada olay yerinden geçmekte olan trafik çekicisinin yardımıyla tramvay vagonunun altından ağır yaralı çıkarılan Afet Soyer, Çiğli Bölge Eğitim Hastanesi’ne kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Kaynak : www.yeniasir.com.tr – TOLGA TEKİN

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.