Kazakistan “Konteyner Taşımacılığından” Yılda 5 Milyar Dolar HedefliyorKazakistan hükümeti, ülke sınırları içerisinde gerçekleşen konteyner taşımacılığının, hem kendi ülkeleri hem de taşımada aktif rol oynayan kurum ve devletler için çok önemli olduğunu belirterek, bu işlemlerden yılda 5 milyar dolar kazanmayı hedeflediklerini açıkladı.

Kazaki Lider Nursultan Nazarbayev, ülkesinin sınırları üzerinden konteyner taşımacılığının 1,8 kat fazlalaştığını ve bu işlemlerden yılda 5 milyar dolar kazanacaklarını dile getirdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, ülkesinde devlet televizyon kanallarına verdiği demeçte, Kazakistan’ın demir, kara ve hava yoluyla dünyayla bağlarını geliştirmenin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Ekonomisini hızla geliştiren Uzak Doğu ülkesi Çin’in İpek Yolu projesini desteklediklerine belirten Kazan Lider Nazarbayev, projeye 65 ülkenin katıldığını, kendilerinin de bu projeyle Nurlu Yol (Nurlı Jol) kalkınma projesini birleştirdiklerini ifade etti.

Nazarbayev, Çin’den Hazar’a kadar demiryolu inşaatının önemli olduğunun belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kazakistan’da Batı Avrupa-Batı Çin kara yolu ekseninde 2 bin 700 kilometre yol yapıldı ve 2010 yılından bu yana 5 bin kilometre karay olu inşa edildi. Beş yıllık dönemde ek olarak 4 bin 400 kilometre yol inşa edeceğiz. Astana’dan her yöne kara ve demir yolları uzanacak. Çin sınırında Hazar Denizi’ne kadar demir yolunu inşa ettik. Neden? Çünkü işletmek için Lianyungang limanı aldık ve onlar (Çin) konteynerlerle Avrupa’ya bizim ve Rusya üzerinden geçmekle ilgiliydi.”

Ülkesinin sınırları üzerinden konteyner taşımacılığının bu yıl 1,8 kat arttığının altını çizen Nazarbayev, “Biz bu konteynerlerin milyonlarca tonunu Kazakistan üzerinden nakledeceğiz ve sadece bundan yılda 5 milyar dolar kazanacağız.” dedi.

Kazan Lider Nazarbayev, Pasifik Okyanusu’ndan başlayarak Kazakistan üzerinden Batı Avrupa’ya, İran ve Basra Körfezi’ne kadar gidebileceklerini kaydederek, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının yapıldığını bildikleri için Hazar Denizi’nde Kurık Limanı’nı inşa ettiklerini ve bunun kendileri için önemli olduğun vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Nazarbayev, “İpek Yolu ile eklemlenişimiz, ekonomimizin gelişmesi ve büyümesi, ülkemizin geleceği için önemli bir olaydır.” diye konuştu.

Kaynak : www.ekonomihaber.com

Hızlı Tren HaberleriÜcretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:
Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.