Kocaelili vatandaşlar banliyö treni istiyor

Kocaeli’de 2012 yılında günde 30 bin yolcu taşıyan banliyö hattı, YHT yapım sürecinin bitirilmesi ve hizmete girmesinin ardından şimdi ayda 19 bin yolcu kapasitesine geriledi


24 SEFERDEN 8 SEFERE
Kocaelili vatandaşlar, İstanbul’a giderken tren yolunu kullanır, Haydarpaşa Garı’nda inerek İstanbul’da gitmek istediği yere kolaylıkla ulaşırdı. 2012 yılında 24 ayrı tren seferi vardı. Yüksek hızlı tren hattının devreye girmesinin ardından bugün gelinen noktada 8 tren seferine geriledik. Adapazarı’ndan kalkan tren, Haydarpaşa’ya kadar 22 durakta duruyordu. Şu anda ise sadece 5 duraktan yolcu alıyor.

GÜNDE 30 BİNDEN AYDA 19 BİNE
Geçmiş yıllarla bugünün yolcu taşıma oranı karşılaştırıldığında ise acı bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. 2012 yılında seferleri durdurulan ve 2015 yılında yeniden seferleri başlatılan banliyö hattının, günlük yolcu taşıma ortalaması 30 binlerdeydi. Şimdi gelinen noktada ise bu oran ayda 19 binlere düştü. Bu da demiryolu taşımacılığında ne kadar gerilediğimizi net olarak ortaya koyan acı bir tablo oldu.

VATANDAŞ YHT’YE BİNEMİYOR
Banliyö hattının diğer bir handikapı da Pendik’in son durak olması. Önceki hatta Haydarpaşa Garı’nda inen vatandaşlar, vapurlarla istedikleri yere kolayca ulaşım sağlıyordu. Yüksek hızlı tren ise beklenen ilgiyi görmedi. Vatandaşlar, Kocaeli-İstanbul arasında yüksek hızlı treni tercih etmiyor. Bu da İstanbul seyahatlerinin karayoluyla yapılmasına ve trafik yoğunluğuna neden oluyor.

Kaynak : mavikocaeli.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar