Konak’da trafo isyanıBüyükşehir’in tramvay için Konak’taki otopark ve yeşil alan olarak kullanılan yere trafo inşa etmesi tepki çekti. Konuyu yargıya taşıyan mahalleli, Başkan Kocaoğlu’na “Bu yanlışı önle” dedi

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Tramvayı’na enerji sağlamak için Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi arkasındaki otopark ve yeşil alan olarak kullanılan yere trafo inşa etmeye başlaması tepki çekti. Askı sürecinde trafo yapımına olanak tanıyan imar planına itiraz eden mahallelinin başvurusu Büyükşehir Belediye Meclisi’nce ağustos ayında reddedilince 2 bin imza toplayan vatandaşlar konuyu yargıya taşıdı. Vatandaş, İzmir 2. İdare Mahkemesi’ne trafonun yapımına olanak tanıyan imar plan değişikliğinin önce yürütmesinin durdurulması ardından da iptali istemiyle dava açtı.

KOCAOĞLU SIRT ÇEVİRDİ
Geçtiğimiz günlerde görülmeye başlanan davada Büyükşehir, mahkemeden savunma için 15 gün süre istedi. Mahalle sakinleri yargılama süreci devam ederken yapımına başlanan trafonun inşaatının durdurulmasını ve başka yere taşınmasını istedi. Trafonun Mithatpaşa Mahalle Muhtarlığı’nın önündeki otopark ve yeşil alan olarak kullanılan yere inşa edildiğini belirten mahalle sakinleri, “Zaten burası otopark ve yeşil alan açısından sıkıntılı bir yer. Burada 55 araçlık park yerimiz vardı. İnşaatın başlaması ile birlikte otopark yerleri de iptal oldu” dedi. Yaşananlara bir anlam veremediğini belirten Mithatpaşa Mahalle Muhtarı Hasan Baykal trafo nedeniyle mahallede yaşanan rahatsızlığı muhtarlar toplantısında Başkan Kocaoğlu’na ilettiğini söyledi. Başkan Kocaoğlu’na toplantıda “Mahalle sakinleri hiçbir görüş sormadan trafo imalatına başladığınız için size kırgın ve küskün. Yaptığınız sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile bağdaşmıyor’ dediğimde Başkan Kocaoğlu ‘Planlama bizim işimiz. Tramvay bitince ben değil siz bineceksiniz’ dedi. Talebimizi geri çevirdi” dedi. Mahalle sakinlerinden Bahadır Akbaş ise inşa edilmekte olan trafonun devreye alınması ile birlikte bölgede oturan çok sayıda vatandaşın kanser riski ile karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

MÜCADELEMİZ SÜRECEK
200 kwa’lık bir trafonun kalp pili kullanan vatandaşlarda sıkıntıya yol açtığını, hamile kadınlarda düşüğe neden olduğunun dünyada bilimsel araştırmalarla da ortaya konduğunu hatırlatan Akbaş, şöyle konuştu, “Burada yapılmak istenen trafo 2 bin 500 kwa’lık bir trafo. Yani 12.5 kat daha büyük bir etkiye sahip. Hemen yakınında ev ve iş yerlerinin yanı sıra okul ve kreş var. Bunlar bilinen etkileri. Bir de bilinmeyenler var. Konuyu yargıya taşıdık. Benzer konularda Danıştay’ın verdiği örnek kararlar var. Mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Yaşam hakkımız, yapılmakta olan trafo ile elimizden alınmak isteniyor. Çocuklarımız, ailemiz risk altında. Trafo inşaatının bir an önce durdurulmasını ve başka yere taşınmasını talep ediyoruz.”

Kaynak : www.sabah.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.