Konya yerli otoya talipStar’ın ‘Şehir Buluşmaları’nda ilk durağı Konya oldu. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Konya-Mersin arasında YHT çalışmalarının devam ettiğini belirterek “Bir de bunun yanında, yan sanayi konusunda da çok güçlüyüz. Yerli otoya talibiz” dedi.

TürkMedya yayın kuruluşlarından Star Gazetesi ‘Şehir Buluşmaları’ adıyla Anadolu’yu dolaşacak. İlk buluşma Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ticaret Odası ve Selçuklu Belediyesi katkılarıyla önceki gün Konya’da gerçekleşti. Anadolu şehirlerinin nabzını tutmak için düzenlenen zirvede en çok konuşulan konulardan biri de ‘Türkiye’nin Otomobili Projesi’ oldu. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, yerli otomobile talip olduklarını belirterek, Konya’nın otomobil yan sanayi üretimi ve lojistik imkanları ile bu işin altından kalkabilecek güçte olduğunu söyledi.

YHT’MİZLE AVANTAJLIYIZ

Konya’nın tarım-hayvancılık kenti olarak bilinmesine rağmen, en fazla ihracatın otomotiv yan sanayi ve makine alanlarında yaptıklarını belirten Öztürk şunları söyledi: “Çok ciddi bir sanayi kentiyiz. Yerli otomobile de talibiz. İstiyoruz. Ulaşım konusu gündeme getiriyorlar. ‘Limanınız yok diyorlar…’ Konya’nın çok daha yeni lojistik merkezi ihalesi yapıldı. Şehrimize dev bir lojistik merkez kuruluyor. Konya Karaman arasında Yüksek Hızlı Tren (YHT) yapımı devam ediyor. Karaman-Mersin YHT’sinin ihalesine de gelecek yıl çıkılacak. 3 yıl içinde o da bitecek. Dolayısıyla liman handikabını ortadan kaldırıyoruz. Lojistik merkezinde yüklediğiniz bir mal, 4 saat sonra Mersin limanda olacak.” Türkiye’nin en guru verici projelerinden yerli otoyu bir çok ilin istediğini ancak Konya’nın bu alanda en uygun il olduğunu söyleyen Öztürk “Bakın bizim yerli oto konusunda avantajlı olduğumuz bir alanda deprem bölgesi olmamamız. Türkiye’nin birçok ilinde bu sorun var ancak bizde yok. Çok büyük arazilerimiz var. Kurulacak bir fabrikaya adresimiz çok. Dolayısıyla bir yerli otoyu hem kapasite hem potansiyel açısından yapabileceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.star.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.