Kuşlar 3. Havalimanı için tehdit mi?

Üçüncü Havalimanı Projesi’nin yeri belli olduktan sonra ortaya atılan en önemli tartışmaların başında kuşlar geldi. Bölgeye çok yakın olan çöplük, martı tehlikesi, göçmen kuşların rotası gibi birçok konu ortaya atıldı.


Geçen hafta 3. Havalimanı’na yaptığımız gezi sırasında kuşlar konusunda oldukça ilginç bilgiler öğrendim.

3.Havalimanı’nın ilk alınan personeli, ornitolog yani kuş bilimciler olmuş. 2013’ten bu yana bölgede kuş hareketleri yakından takip ediliyor. Eylül 2014’te ise buraya kuş radarı konulmuş. Kuşların göçlerinden bölgedeki çöplüğe kadar bölge çok detaylı inceleniyor.

ÇÖPLÜK KALKIYOR

Eğer 3. Köprü yolunu kullanıyorsanız, veya 3. Havalimanı’na kuzey gittiğinizde Odayeri Çöplüğü’nden geçerken burnunuzun direği koku nedeniyle sızlamaya başlar. Bu çöplük, havalimanına çok yakın. Kuşlar, özellikle de martılar için çöplük bir ‘besin yuvası’. Uçaklara karşı en umursamaz hayvanlardan biri de martılar.

Odayeri çöplüğü, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren kapatılıyor. Bundan sonra çöp depolama merkezi olarak 3. Havalimanı’na 70 kilometre mesafedeki Seymen kullanılacak.

Martılar, yiyeceklerini Odayeri Çöplüğü’nden buluyor. Sonra da su içmeye 3. Havalimanı’nın yakınındaki Terkos Gölü’ne gidiyor. Martılar sonrasında Karadeniz’e yıkanmaya geçiyor. Dinlenme alanları da 3. Havalimanı. Bu bilgiler, onlarca martıya takılan özel GPS sinyallerinden elde edildi.

Besin zincirinin Odayeri ile kırılmasıyla burası rehabilite edildikten sonra martılar otomatikman Seymen’e kayacak. Böylelikle en önemli dertlerden biri de ortadan kalkacak.

GÖÇMEN KUŞLAR

Yapılan incelemede, kuşlar yoğun olarak şubat-mart aylarında göç dalgası ile 3. Havalimanı’ndan geçiyor. Türkiye’ye ulaşıyor. Göçteki en tehlikeli kuş iri olması nedeniyle leylek. Sürüler halinde gelen leylekler, yavru doğurmak için geliyor. Yani yanlarında ‘bebek’ leylekler yok.

Bu dönemde kuş sürüleri ile mücadelede ses, ışıklı uyarılar yapılacak. Yırtıcı kuşlar beslenecek. Ayrıca silahlı timler sürekli nöbet tutacak. Yaklaşma haritalarına kuş modları konulacak. Tahmini göçün şubat sonunda başlayıp 20 Mart gibi bitmesi bekleniyor. Bu dönemde kuşla mücadele edilecek.

Dönüş yolunda ise kuşların popülasyonları yavruları ile birlikte yüzde 50 artıyor. Dönüş yolu ise daha güneyden. Yani Atatürk Havalimanı üzerinden geçiyor.

ÖRNEK SEATTLE SEATAC

Kuş konusunda en müzdarip havalimanlarının başında Seattle’daki Tacoma Havalimanı geliyor. Kısaca Seatac olarak adlandırılan havalimanı, kuş mücadelesinde aldığı önlemler, 3. Havalimanı tarafından da yakından takip ediliyor.

Verilen bu cevaplar, aklımdaki birçok sorunun ortadan kalkmasına neden oldu. Ama sonuçta kuş bu. Tabi ki operasyon sırasında neler olacağını yaşayarak görebileceğiz…

YER KONTROL SİSTEMİ?

3.Havalimanı’nda kuş kontrol sistemi gayet başarılı işliyor. Açılışla birlikte pist yüzeyinde bir önceki uçaktan düşen parçaları tespit eden, yağan karın ne kadar olduğunu anında ölçen, göçük veya zemindeki farklılıkları bulan uyarı sisteminin alımı için de görüşmeler yapılıyor.

Ancak Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), ana işletim sözleşmesini hazırlarken bu tür yeni nesil cihazların kullanımını zorunlu hale getirmemiş. Yaklaşık 5-6 milyon Euro’luk sistem, işletme şartnamesinde olmadığı için ‘Acaba alınsa mı’ sorusuyla muhatap oluyor. Bu sistemin yer aldığı havalimanlarında havayolları riskler azaltıldığı için daha düşük sigorta maliyetleri ödüyor. Dünyanın en büyük havalimanını yaparken bu tür detaylara önem vermek gerekiyor…

Kaynak: www.kokpit.aerosohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar