Mersinlilerin Yıllardır Beklediği Raylı Sistem Gecikti Meclis GerildiMersinlilerin yıllardır beklediği raylı sistemin gecikmesi Büyükşehir Belediye Meclisini gerdi. Başkan Kocamaz, gecikmeden dolayı Mezitli Belediyesi’ne yüklenirken, Başkan Tarhan topu Büyükşehir’e attı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 yılı Aralık Ayı Toplantısı’nın ikinci birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda, idare tekliflerine ait 9, komisyon raporlarına ait 28 olmak üzere toplam 37 madde görüşüldü.

Komisyondan gelen konuların görüşülmesi esnasında raylı sistem hakkında mecliste bilgi veren Başkan Kocamaz, “Raylı sistem projesinde GMK Bulvarı’ndan hali hazırdaki toplu taşıma araçlarını dışarıya çıkarmazsak sıkıntılar devam eder. Mersin’in toplu taşımasında kullanılan araçlar vatandaşları dikine toplayacak, raylı sisteme getirecek ve bunlar birbirlerine entegre bir şekilde çalışacak. Bu işin bu kadar dallanıp budaklanması Mezitli Belediyesi’nin orada ruhsat vermesinden kaynaklandı. 1/100 binlik plan ortada. Orası depo bölgesi olarak ayrılmış. Ama ona rağmen ruhsat verildi. Mezitli Belediyesi bunun yerinin kaydırılmasını istedi. Biz de ona göre kaydırdık. Yoksa eski hali daha kısa mesafe olduğu için bize göre daha iyiydi. Raylı sistemin bir kilometresinin bile ne kadara mal olduğunu hepimiz biliyoruz. Çok ucuz bir hizmet değil. Biraz ileriye kaydı. Tabi bu sefer de orada böyle itirazlar oldu. İnşallah ne şişi ne kebabı yakmadan, kimseyi mağdur etmeden bu problemler çözülür. Bu alanın ne kadarı kullanılacak ancak proje hazırlandıktan sonra ortaya çıkacak. Proje için de ihalede son aşamaya gelindi” dedi.

Raylı sistem projesinin güzergahı ile ilgili işin uzmanlarının araç ve yaya trafiğine göre sayım yaparak karar verdiklerini sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “Burada hiç birimiz ulaşım uzmanı değiliz. Bu projeler hazırlanırken, planlamalar yapılırken bu işin uzmanları tarafından hangi caddenin hangi noktasından kaç araç ve yaya geçiyor, 24 saat içerisinde hangi saatlerde ve toplamda ne kadar insan geçiyor tespit edilmiş. Bunu ne siz bilirsiniz ne de ben bilirim. Tüm dünyada kriter şudur; hangi noktadan en fazla insan geçiyorsa trafiği azaltmak için raylı sistem oradan döşenir. Bu işin uzmanları bu güzergâhı belirlemiş. Bu saatten sonra şuradan veya buradan olsa demenin bir faydası yok” şeklinde konuştu.

Bazı meclis üyelerinin tutarsız davrandığını belirten Başkan Kocamaz, “Ben şuna üzülüyorum. Bazı arkadaşlarımız komisyonlarda imza atıyorlar, burada ise tam tersini gösteriyor veya meclise gelmiyorlar. Eğer bir itirazınız varsa orada yapın ya da imzanızın arkasında durun. Bu hiç hoş olmuyor. Halkımızın da hoş göreceğini düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.