Nevşehir’in Trafik Sorununu Tramvay Çözer

Nevşehir’in yıllardır en büyük sorunu hiç şüphesiz trafik. Öyleki Nevşehir ölçeğinde bir kente yakışmayan trafik sorunu var. Şehir kent merkezinden geçen Kamyon ve Tır gibi ağır vasıtalar şehrin trafik yoğunluğunu artırıken şehir içi trafiğide çıkmaza sokuyor. Ayrıca Bu sorun bir çok kazalarıda beraberinde getiriyor.


FİB Haber’e göre; “Bu problemlerin çözülebilmesi içinde önce acilen yeni bir Çevre Yolu ve akabinde de 2023 Nevşehir’ine yakışır bir ‘Hafif Raylı Sistem Projesi’ yani Tramvay hattı kurulması bu konuda köklü bir çözüm getireceğidir.”

Nevşehir’e Tramvay şart!!

Nevşehir’de İçinden çıkılmaz boyutlara doğru ilerleyen trafik sorunu için Aslında köklü çözüm yeni çevre yolu ve bunla ilgili bir an önce gerekli çalışmalar başlatılmalı. Bu yapılana kadar şehir içi trafiğini biraz olsun rahatlatmak lazım. 2023 Hedefindeki bir şehrin Hızlı Tren projesi öncesi hazırlıklarını bu doğrultuda şimdiden planlamalı.

Şehir merkezinde yaşanan Trafik yoğunluğu Nevşehir’i adeta boğmaktadır.

Gerek araç fazlalığı gerek şehir içi yollar üzerinde çift taraflı gelişi güzel parklanmalarla nefes alamaz duruma gelen Nevşehir’de bu konuya acil olarak çözüm üretilmeli. Çarşı içi küçük esnaflarda düşünülerek Üniversite ile Kent merkezi arasında kurulacak bir Tramvay sistemi bu manada şehri mutlaka rahatlatacaktır.

Tramvay işi Nevşehir’de en çok öğrencileri mutlu edecek….

Hatta devlet isterse bu projeyi yap işlet devret usulü ile yerli firmalara dahi yaptırabilir, kaldı ki bu yöntem izlenirse devletin kasasında beş kuruş çıkmadan proje hayata geçirilebilir. tıpkı Bursa ve Konya’da olduğu gibi…

Bir konuda özellikle Ürgüp ve Göreme gibi turistik bölgelerimizde de nostaljik Tramvaylar Kapadokya’ya ayrı bir renk katacaktır.

Unutulmasın ki Tramvay Nevşehir için kurutuluş olabilir bizden söylemesi…

Kaynak : http://www.fibhaber.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar