Samsun’da türk mühendisleri tramvay için hız sensörü ürettiSamsun’da türk mühendisleri, Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ’nin (SAMULAŞ) kullandığı tramvaylarda bulunan hız sensörünün arızalanması ve tekelinin Almanya’da olması nedeniyle 850 Euro’ya mal olan hız sensörünü 750 liraya mal ederek ürettiler.

1,5 aylık Ar-Ge çalışması sonucu hız sensörünü üretmeyi başaran Hakan Kahvecioğlu ve ekibi basın mensuplarına yaptığı açıklamada “İlk ürettiğimiz parçayı deneme amaçlı kullandık. Birkaç ufak pürüz çıktı. Yani tam istediğimiz gibi olmadı. Sonra o sorunu da çözerek mükemmel şekilde çalışan sensör geliştirdik.” diye konuştu.

50 parça ürettiklerini ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan ise bujilerinde olan hız sensörlerinin arıza yaptığını ifade ederek şunları ekledi: “Biz de yerlisini üretmek istedik. Samsunlu üreticilerimizle yaptığımız görüşme sonucunda hız sensörünü aynı teknik özelliklerde ve aynı verileri üretecek şekilde 750 liraya mal ettik. Bir tramvayda yaklaşık 12 hız sensörü var. Bunu araç filosuna vurduğunuzda oldukça yüksek işletme ve bakım maliyeti oluşturuyor. Bu tür çalışmalarla hem Samsunlu firmaların üretim altyapısını geliştirirken hem de işletme giderlerini azaltma şansı yakaladık.”dedi.

 

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.