Sivas hızlı tren projesi neden gecikti?İhalesi çok önceleri yapılan Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesi 2014 yılında bitirilip hizmete gireceği o zamanki siyasetçiler tarafından müjde diyerek halka anlatılmıştı.

Şu an 2017 bitmekte ve projenin tamamlanamadığını görüyoruz.

2015, 2016, 2017 dendi şimdi de 2018 de bitecek deniyor.

Ben iddia ediyorum bu performansla çalışıldığı sürece 2020’de ancak biter.

Gecikmesinin en büyük nedenlerinden biri yüklenici firmaların değişmesi ikincisi ise Sivas YHT Garı güzergâhının değişmesidir.

Yerel yöneticiler sebebini bir türlü anlayamadığımız bir şekilde YHT Garının üniversiteye alınması için yoğun bir çalışma yapışlardır.

Ben iki YHT garı öneriyorum.
Birincisi şu anki tren garı ikincisi de onların dediği gibi üniversite olsun oraya yapılan harcamalar devlet kasasında çıkmıştır.

Kısacası hızlı trenler bütün dünyada yolcusunu merkezden alır merkeze bırakır.

Gecikmen önemli etkenlernden bir başkasıda Kırıkkale-Elmadağ-Ankara arasındaki tünel yapımları ve engebeli arazinin YHT’nin yolcu taşıyabilir hale getirilmesi için coğrafi ve fiziki şartlardan dolayı uzun süre alacağı kanısındayım o yüzden 2020’den önce bitmez diyorum.

Siyaseten ve vaat olarak şu yılda bitecek, bitiyor, bitti denmesi realiteyi değiştirmez.
İddia ediyorum ki Ankara-Kayseri Hızlı Tren Hattı, Ankara-Sivas Hızlı Tren hattından önce tamamlanıp hizmete girecektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın Sivas’taki konuşmasında söylediği gibi projeyi geciktiren kişiler ve kurumlardan hesap sorulmalı.

YHT PROJESİ TAMALANIRSA SİVASIN VİZYONU DEĞİŞECEK
Ankara-Sivas Hızlı Tren Projesi tamamlanırsa Sivas metropol bir kent haline gelerek, hem ekonomik hem de sosyal açıdan daha yaşanılabilir şehir olacaktır.

“Ankara-Sivas arası mevcut demiryolu hattında yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Kaldı ki şu anda elektrikli ve sinyalli hale getirmekten yana bir çalışma var. Dolayısıyla o arada tren çalışmıyor. YHT ile Ankara-Sivas arası 2 saate düşecek. YHT, şu anda Ankara-Pendik arası çalışıyor. YHT’nin Haydarpaşa’ya kadar olan kısmı bittiğinde Sivas’tan çıkan yolcu 5 saatte Haydarpaşa’ya varacak.” Hem zamandan hem de paradan tasarruf edilecektir.

Daha konforlu seyahat için Sivas hızlı treni istiyor…

Abdullah Peker

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.