Posted on Leave a comment

Ulaşımda Kamu Yatırımları Arttı

Türkiye, önümüzdeki yıl kamu yatırımlarına 85 milyar lira harcayacak.

Türkiye, son on yıldır devasa projeler gerçekleştirmeye başladı. Hayata geçirilen projeler arasında Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Marmaray gibi önemli ulaşım araçları yer alıyor.

Yapımı devam eden projeler arasında ise İstanbul’daki banliyö hatları, Büyük İstanbul Tüneli ve Üçüncü Havalimanı gibi dev projeler yer alıyor. Türkiye’de, kamu yatırımlarına harcanan para ise sürekli artıyor. Buna göre geçtiğimiz sene yatırımlara ayrılan pay yüzde on oranında artış gösterdi. Bu sene içerisinde kamu yatırımlarına ayrılan pay ise yetmiş yedi milyar altı yüz milyon liraya ulaştı. Önümüzdeki yıl miktarın seksen beş milyar yüz milyon liraya çıkması hedefleniyor. Kamu yatırımlarının 2002 sene içerisindeki genel bütçeye oranla payı %6,6 oranındaydı. Yeni yıl ile birlikte bu pay %11,2 oranına kadar çıkacak.

Başta ulaşım için yapılan projelerde otoyollar en fazla yapımı olan kalemi oluşturdu. Buna göre 2003 senesinde bin yedi yüz on dört kilometre uzunluğunda olan otoyollar, günümüzde iki bin altı yüz yirmi iki kilometreye kadar çıktı. Yapımı tamamlanmış bölünmüş yol miktarının ise yirmi üç bin dört yüz on beş kilometre olduğu hesaplandı. 2003 senesinden günümüze kadar toplamda elli kilometre uzunluğunda seksen üç adet tünel yapılırken, viyadük sayısı ise beş bin dokuz yüzden sekiz bine kadar çıktı.

Kaynak : www.ekonomihaber.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.