Bakan Arslan: “Başkentray Şubat ayı sonunda bitecek”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, TRT Haber’de Gökhan Gökçe’nin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Meclis’teki ”Kamyon” Polemiği

CHP’nin verdiği geçiş ücretleri gerçeği yansıtmıyor. Otoyol ücreti 38 lira 75 kuruş, köprü ücreti geliş gidiş 30 lira toplamda 60 lira arkadaşlar buna 82 lira dedi, bu tırlar için geçerli. Kamyon diye tırı gündeme getirirseniz yanılırsınız. Bu polemiklerin hiçbirine gerek yok kamyoncumuzun da, çalışanında, kamyon sahibinin de, yolcularında rahat olması için bu yolları yapıyoruz.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı projeleri:

3.Havalimanı

Şuan yüzde 78’lere geldik, Cumhuriyetin kuruluş yıldönümünde açmayı planlıyoruz. Şubat ayı içerisinde piste uçakla ineceğiz. Burası açıldığında Atatürk Havalimanı tamamen buraya taşınacak. Havalimanında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verilecek. Burası İstanbul’a nefes aldıracak bir yer olacak, orayı mevcut haliyle hizmete sunacağız.

3.Havalimanına ulaşım

5 ayrı bağlantı ile Havalimanına ulaşılabilecek. Gayrettepe’den Havalimanına metro çalışmalarımız başladı hedefimiz 2019 da tamamlamak, 3 havalimanını aynı şekilde Marmaray’a bağlayacağız.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği

Amacımız dengeli bir yapıyı oluşturmak, doğru ve kaliteli hizmeti verebilmekti, bunu yaptık. Sektörün talepleri, bizim değerlendirmelerimiz sonucunda bir yenilik yapma gereği duyduk.

Uluslararası yük ve yolcu taşıyan araçlar için 10 yaş sınırı var bu olmazsa olmaz. Sürücülerimiz için 63 yaş sınırı vardı, biz bunu 65 yaşa çıkardık. Her yıl belli bir saat güvenli sürüş eğitimi alması zorunluluğunu getirdik.Belge ücretlerini yarı yarıya düşürdük, iptal edilme şartlarını azalttık, iptal edilenler için tekrar alabilme hakkı getirdik. SRC belgesi alma süresi 1,5 ay kadar sürüyordu. 40 lira ücreti vardı bunu 20 liraya düşürdük. İşlemlerde e-Devlet üzerinden 5 dakika sürüyor. Vatandaş belgeyi yanında taşımasına gerek yok, kolluk kuvvetleri denetim yaptığı sırada kimlik numarasını vermesi yeterli oluyor bu büyük bir kolaylık.

e-Devlet uygulamasında yeni düzenleme

Bu yıl kamu kurumlarındaki tüm işlemler e-Devlet üzerinden yapılabilecek.

Kanal İstanbul

5 Alternatif üzerinde çalışıldı ve çalışmalar tamamlandı, Kanal İstanbul projemizde çalışmalarımız son aşamaya geldi. Birkaç gün içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız. Kanal İstanbul çevresindeki yapılaşmayı kentsel dönüşüm ile çözeceğiz.

Yavuz Sultan Selim köprüsü

Biz faaliyete geçirmekle iki şey yaptık, kamyoncular şehre giremiyordu bunu ortadan kaldırdık, mesafe uzadı ama o kamyonlar şehir içine girdiğinde dur kalk yaparak karbondioksit yayılımı yapıyordu. Önceden 2.5 saatte geçilen köprülerden daha kısa sürede geçilebiliyor, daha az dur kalk yapılıyor. Şuan ortalama 110 bin araç geçiyor Yavuz sultan selim köprüsünden bunlar çok önemli rakamlar.

Osman Gazi köprüsü

Osman Gazi köprüsü Bursa’dan İzmir’e Bornova’ya kadar bir tünel ve viyadükte bitti, tamamını önümüzdeki yıla tamamlayacağız. İzmir körfez geçişi önce bir köprüyle geliyoruz, yapay bir ada oluşturuyoruz arada, köprüden gelip denizin altına giriyoruz körfez geçişini kolaylaştırıyoruz. Biz İzmir körfez geçişini yapacağız, İzmir trafiğini rahatlatacağız. Proje hazır, bu sene içerisinde yap işlet devret ile ihalesini yapacağız.

3 katlı büyük İstanbul projesi

Bütün çalışmalarımızı bitirdik verilere göre modellemeler yapılıyor. Raylı sistemleri alt kata koyacağız, üst iki katı otomobiller için gidiş geliş olarak yapacağız.

Başkentray

Başkenray, İstanbul ve Ankara için önemli 150 km yeni hat yapıyoruz, 1.5 ay sonrasında şubat ayı sonunca Başkentrayı bitiriyoruz.

Kaynak : www.trthaber.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.