Bursa Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde Sorunlar Bitmiyor!

Geçtiğimiz ay Burulaş Genel Müdürü Mehmet Kürşat Çapar ve Büyükşehir bürokratlarıyla birlikte terminale gelen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, burada düzenlenen toplantıda esnafın taleplerini dinlemişti. Bursa Otogar Esnaf ve Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Ataş, terminalde yaşanan sıkıntılarla ilgili bir dosyayı Aktaş’a sunmuş, cami inşaatının tamamlanması, yüksek olan genel giderler ve alışveriş merkezi yüzünden terminal girişinde yaşanan trafik sıkışıklığının öncelikli sorunlar olduğunu dile getirmişti.


Otobüs terminallerinin 7/24 hareket olan, şehirlerin en önemli yaşayan organizmaları olduğunu belirten Alinur Aktaş, genel anlamda sorunları dinlemek için terminal esnafıyla bir araya geldiklerini söylemişti. Toplumun büyük bir kesiminin hizmet aldığı terminalin temiz ve kaliteli olmasını arzu ettiklerini dile getiren Aktaş, “Terminalin herkesin memnuniyetinin üst seviyede olduğu bir mekan olmasını istiyoruz. Esnafımızdan aldığımız bilgiler doğrultusunda eksikleri tespit ettik. Nihayetinde bu tür toplantılar onların dertlerini, sıkıntılarını dinlemek için iyi bir bahane. Sorunları bizatihi yerinde görerek, empati imkanına sahip oluyoruz. Genel giderlerin yüksekliği şikayeti var. Hepsi değerlendirilecek ve inşallah kendilerine yardımcı olunacak” şeklinde söz vermişti.

TERMİNAL ARAP SAÇI!

Aynı ziyarette, ulaşıma sadece bir açıdan bakmanın doğru olmadığının altını çizen Başkan Aktaş, “Terminal bu işin bir parçası, metro, otobüsler, şehirlerarası taşımacılık, halk otobüsleri, ulaşımın diğer argümanları da bu işin bir parçası. Bütün bu parçaların sorunsuz ilerlemesi adına gayret ediyoruz. Böylece ulaşımla ilgili toplam kalite ortaya çıkacak. Bu arada alışveriş merkezi tarafından girişte yaşanan trafik sıkışıklığını da yapacağımız düzenlemelerle bir hafta – 10 gün içinde bitirmiş olacağız. Yaptığımız toplantı ve aldığımız kararların hem esnafımıza hem de Bursa’mıza hayırlı olmasını diliyorum” diye konuşmuştu.

Aradan 6 hafta geçmesine rağmen sorunlar bir türlü çözülemedi. 24 saat canlılık yaşanan terminalde yeni yılla birlikte kira ücretleri, kiraların emsal otogarlardan yüksek olmasına karşın yüzde 16,5 oranında zamlandı!

Terminal esnafı, yüksek kiralar nedeni ile tezgahlarındaki tüketim maddelerini, piyasa değerinin üzerinde sattıkları dönemde, vatandaşların hedefinde oldukları günlerde, gelen zam nedeni ile ne yapacaklarını şaşırmış durumda.

Aktaş’ın söz verip de halen çözemediği sorunlardan biri de şehrin doğu, güney ve batı bölgelerine giden 90’lı numaralarla başlayan Terminal Otobüsleri.

Sabah 06.15’te başlayarak, gece 23.35’te sonlanan seferler nedeniyle vatandaşlar mağdur. Aktaş, daha önce vatandaşların mağdur olmaması için Bursaray ve sarı otobüslerin 23.30-06.00 arasında düzenli olarak her 30 dakikada bir sefer düzenleneceği sözünü vermişti. Bursa Terminali 23.30-06.00 arasında günlük 3 bin yolcuyu misafir ediyor. Bu saat dilimleri arasında gece az sayıda çalışan taksiler hizmet veriyor. Gideceği vilayetin bilet parasının neredeyse 2 katını taksiye veren vatandaşlar, Aktaş’tan çözüm bekliyor!

Kaynak : http://www.bursadabugun.com


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar