ENİPE Enerji Verimliliği Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi Gerçekleşti“Binalarda Enerji Verimliliği ve İnovasyon” temasıyla gerçekleştirilen ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi, 11-14 Ocak tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilere açtı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği İstanbul Dünya Ticaret Merkezi(İDTM) ve Enerji Verimliliği Derneği(ENVER) işbirliğiyle gerçekleştirilen ENIPE Enerji Verimli Sanayi ve Ürünler Fuarı ve Zirvesi, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan tarafından açıldı. İETT’nin de destek verdiği fuarın açılışına Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın yanı sıra İETT Genel Müdür Yardımcısı Dr. Hasan Özçelik, İETT Enerji ve Çevre Yönetim Müdürü Yavuz Yalçın, Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, Senegal Cumhuriyeti Elçi Müsteşarı Cheik Diallo ile Kosova Ekonomi ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Xhavit Zariqi katıldı. ENIPE 2018’in açılış töreni Enerji Verimliliği Derneği(ENVER) ve İTO merhum Başkanı İbrahim Çağlar’ın hayatının anlatıldığı bir video ile başladı.

Fuarın açılışın gerçekleştiren T.C. Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, dünyada tartışılan en önemli konu başlıklarından birinin enerji verimliliği olduğunu söyledi. Binalarda enerji verimliliğinin artık çok önemli olduğunu belirten Ceylan, son rakamlara göre toplam enerji tüketimi içinde binalarda, konutlarda ve işyerlerindeki enerji tüketiminin sanayideki enerji tüketimine neredeyse denk geldiğine dikkat çekti. Ceylan “Toplam enerji tüketimimizin yaklaşık yüzde 25’ini konut ve ticaret, yüzde 25’ini ise sanayi oluşturmaktadır” dedi.

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, enerji tasarrufu tedbirleri ile elde edilecek kaynağın var olan enerji kaynaklarında daha fazla olacağını ifade etti. Ulusoy, alınacak tedbirlerle 2023 yılına kadar 150 milyar lira kaynak oluşturmayı hedeflediklerini ifade etti. Sanayide alınan tedbirler ile yılda 6,5 milyar TL tasarruf edildiğini belirten Ulubaş, ENIPE 2018 Fuarı ve Zirvesi’nde açıklanan “Enerji Verimli Bina” projesi ile enerji tasarrufu konusunda önemli bir adım atıldığını söyledi. 2020 yılına kadar tüm binaların Enerji Kimlik Belgesi alması gerektiğini belirten Ulubaş “Biz bunun bir zorunluluk olarak değil, bilinçlendirme çalışmalarıyla tasarruf için alınmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.