Hemzemin Geçit Bekçileri İsyanda Kadro Bizim De Hakkımız!TCDD’de taşeron işçi olarak yıllardır çalışan hemzemin geçit bekçileri kadro düzenlemesinin dışında bırakıldı.

696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşerona kadro düzenlemesi yapıldı. Yayınlanan KHK ile yıllardır kadro beklentisinde olan ve TCDD’de taşeron işçi statüsünde olan hemzemin geçit bekçileri kadro düzenlemesinin dışında bırakıldı.

TCDD’de hemzemin geçit bekçisi olarak çalışan taşeron işçiler “Biz de taşeron işçisiyiz. Asıl iş yapıyoruz kadro bizim de hakkımız” diyor.

TrenHaber’e konuşan bir hemzemin geçit bekçisi kadro düzenlemesine esas olan asıl işi yaptıklarını belirterek şöyle konuştu:” Bizler demiryolu hemzemin geçit görevlisi olarak 12 yıldır görev yapıyoruz. 24 saat esasına göre gece gündüz kar kış demeden çalışıyoruz. Yeri geldiğinde gece madde bağımlıları ile uğraşıp, yeri geldiğinde sürücülerin tartaklamasına uğruyoruz. Sosyal haklarımız oldukça kısıtlı olmasına rağmen görevimizi hakkıyla yıllardır sürdürüyoruz. En ufak bir dalgınlığımızda faciayla sonuçlanacak bu ortamda kadroya giremediğimizin verdiği ruhsal çöküntüyle görevimize devam etme çabası içindeyiz. Kadronun hakkımız olduğunu asıl işi yaptığımızı biliyoruz ve devlet büyüklerimizden bizi mağdur etmemelerini ve hakkımız olan kadroyu vermelerini istiyoruz.”

YARGI HEMZEMİN GEÇİT BEKÇİLERİNİ HAKLI BULMUŞTU
TCDD’de taşeron işçisi olarak çalışan ve bu duruma tepkili olan 24 geçit bekçisi, Avukat Hasan Basri Özbey aracılığıyla 2014 yılının Aralık ayında Ankara İş Mahkemesi’nde dava açmıştı.TCDD’nin bariyerli hemzemin geçitlerinde “geçit bekçisi” olarak çalışan taşeron işçileri, taşeronluk sözleşmesinin muvazaalı (hileli sözleşme) olduğuna dikkat çekerek açtıkları alacak davasını kazanmıştı. İşçilerin başından bu yana TCDD işçisi gibi işlem görmeleri gerektiğine karar veren mahkeme, ayrıca işçilere faiziyle birlikte toplam 3 milyon lira ödenmesine hükmetmişti.

Kaynak : www.trenhaber.com