İZBAN’daki Yeni Uygulamaya Tepkiler Dinmek Bilmiyor

İZBAN’da 15 Şubat tarihinden itibaren gerçekleştirilecek olan kilometre bazlı fiyat uygulamasına tepki gösteren vatandaşlar imza kampanyası başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yeni yılla birlikte toplu taşıma ücretlerine yaptığı yüzde 10’luk zamdan sonra 15 Şubat 2018 tarihinden itibaren de İZBAN’da kilometre bazlı fiyat uygulamasına geçileceğini açıkladı. Uygulamaya göre şehir içi ulaşımda İZBAN’ı kullanacak yolcular 15 Şubat tarihinden itibaren mesafeye göre artan ücret ödeyecek. Ücretler 2,86 TL ile 10,60 TL arasında değişecek.

KARTTAN EN UZAK İSTASYONA KADAR OLAN ÜCRET ÇEKİLECEK

Vatandaşlar, zamlı fiyatlarla beraber, bu yeni sistemin çalışma şeklinin büyük sorunlara sebep olacağı görüşünde. Yeni sistemde yolcular, istasyona girerken kartını okuttuğu zaman karttan en uzak istasyona kadar olan ücret çekilecek. Yolcular varış istasyonundan çıkarken tekrar turnikelerde kartını okutacak ve artan ücret kartına geri yüklenecek.

KARTTA 10,60 TL YOKSA TRENE BİNİLEMEYECEK

Özellikle sabah saatlerinde istasyon çıkışlarında oluşan yoğunluğun bir de insanların turnikelerde sıraya girmesiyle daha da artacağı, istasyondan çıkmanın oldukça uzun vakit alacağı düşünülüyor. Yolcular, kartlarında gideceği mesafe için yeterli bakiye olsa bile, son istasyona gidecek kadar para yoksa İZBAN’a binemeyecek. Örneğin Aliağa’dan İZBAN’a binecek bir kişi sadece bir istasyon sonra inecek bile olsa, eğer kartında 10,60 TL yoksa trene binemeyecek.

İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

Vatandaşlar, kendilerini mağdur edecek olan bu durumun uygulamaya geçilmeden iptal edilmesini ve şu an kullanılan sistemin devam etmesini talep ederek change.org’da imza kampanyası başlattı. Kısa süre önce başlatılan imza kampanyasına yaklaşık 10 bin kişi destek verdi.

İmza kampanyasına katılmak için tıklayın

Kaynak : www.aliagaekspres.com.tr

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.