İzmir Trafiğinin Çözümü Tramvay Değil Teleferik

Ankara’da mahalleler arasında kurulan teleferik hattının İzmir’de de uygulanması gerektiğini söyleyen Cemil Şeboy, “Troleybüsler kentin anasını ağlatmıştı. Tramvay doğru proje değil” dedi


25.dönem İzmir Milletvekili, Buca Belediyesi eski Başkanı Cemil Şeboy, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen tramvay projesini eleştirerek, çözüm önerisi sundu. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin mahalleler arasında teleferik hattı kurduğunu söyleyen Şeboy, “İzmir’de de proje uygulanabilir. Konak’tan başlayacak teleferik, Hatay, Bozyaka, Yeşilyurt, Eskiizmir ve Uzundere’ye kadar gider” diye konuştu.

Şeboy, “Bundan önce kentte troleybüsler vardı. Trafiğin anasını ağlatmışlardı. Şimdi de tramvaylar geliyor. Şu an yolda arabayla gidemiyorsun, tramvayla nasıl gideceksin? Karşıyaka’da yollar genişti ama Konak’ta öyle değil ki. Karşıyaka’da bile yollar geniş olmasına rağmen tramvay kazasında ölen oldu. Konak’ta bu proje problem çıkaracak. ‘Bir şey yaptım oldu.’ Bu tribünleri oynamak gibi geliyor bana” dedi.

MİNİBÜS GİBİ ÇALIŞIYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki ulaşım sorununu ilçelere kurulan teleferikle çözdüğünü hatırlatan Şeboy, “Ankara’da adamlar teleferikle ulaşım sorununu çözmüşler. Kabinler bir minibüs kadar insan alıyor. Dağ, tepe dinlemiyor. Yol da istimlak da istemiyor. Ayaklarını koymuşlar, 8 katlı apartmanın üzerinden gidiyor teleferik. İzmir’de de yapılabilir. Diyelim ki Konak’tan başlayacak bir tanesi Hatay, Bozyaka, Yeşilyurt, Eskiizmir derken Uzundere’ye kadar gider. Diğeri de Kadifekale’nin eteklerinden Altındağ’a kadar gider. Bu işi teleferik çözer. Gerçi Balçova’daki teleferik yıllarca bitmedi. Bir beceriksizlik mi yoksa istemememezlik mi var onu da bilemiyorum” dedi.

Haberin devamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.yeniasir.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar