İzmir’de Toplu Ulaşıma Yapılan Yüzde 10’luk Zam Yürürlüğe Girdi4 milyon İzmirli, 2018’in ilk gününe zamlarla uyandı. CHP’li İzmir Büyükşehir’in içme suyu ve toplu ulaşım araçlarına aldığı yüzde 10’luk zamlar bugün itibariyle yürürlüğe girdi

Türkiye’nin bir çok kentinde büyükşehir belediyeleri, meclislerinde görüşüp karara bağladıkları 2018 mali yılı tahmini gelir gider bütçelerinde içme suyuna ve ulaşıma zam yapmama kararı alırken İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin içme suyuna ve toplu ulaşım araçlarına yaptığı yüzde 10’luk zam 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi. İzmir Büyükşehir’in aldığı karar doğrultusunda yeni yılla birlikte toplu ulaşım araçlarında tam bilet, 2 lira 60 kuruşken 26 kuruşluk artışla 2 lira 86 kuruşa yükseldi. İZBAN hattında da ücretlendirme sistemi değişti.

Yeni düzenlemeye göre İZBAN’da ‘Gittiğin kadar öde’ dönemi başladı.

Buna göre; otobüs, metro, tramvay ve vapurda yeni tarife 1 Ocak’ta yürürlüğe girerken İZBAN’daki yeni ücretlendirmenin 15 Şubat’ta yürürlüğe gireceği öğrenildi.

Yeni tarife ile birlikte daha önce otobüs, metro, vapur, tramvayla aynı ücret tarifesini uygulayan İZBAN’ın ücretlendirme sisteminde de köklü değişikliğe gidildi. Buna göre İZBAN’a daha önce ödenen sabit fiyat yerine ‘Gittiğin kadar öde’ sistemi geldi. Aliağa ve Selçuk arası hesaba katılarak yeni bir ücretlendirme sistemi hazırlandı. Buna göre ilk 25 kilometre için vatandaşlardan normal biniş ücreti kesilecek. Daha sonra kilometre başına tam biletten 7, öğrenciden 4, öğretmenden 5 kuruş daha eksilecek. Ayrıca karta toplam 4 kontörlük (11.44 TL) yükleme yapılması gerekiyor. Binilen ve inilen istasyonda kartın okutulması gerekiyor. Çünkü Selçuk’tan binildiğinde sistem yolcuyu Aliağa’ya gidecek şekilde hesaplayacak ve biletteki tüm yüklemeyi çekecek. İnilecek durakta yolcu kartını tekrar okuttuğunda aradaki mesafe hesaplanacak ve tutar geriye iade edilecek. Böylece sadece gelinen kilometre kadar para kesilmiş olacak.

Kaynak : www.sabah.com.tr

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.