Sivas Hızlı Tren İstasyonu Gar ve Üniversite Olmak Üzere İki Yerde Olacak

Ankara – Sivas Yüksek Hızlı Tren çalışmalarının başlamasının ardından bir süre devam eden ve 2015 yılında değişikliğe gidilen güzergah sonrası çeşitli sıkıntılar yaşanmıştı. Terminal binası ve güzergah ile alakalı çok sayıda yetkili tarafından geçmişte açıklamalar yapılmıştı.
“Hızlı Tren istasyonu Mevcut Gar ve Üniversite Olmak Üzere iki Yerde Olacak”


Sivas Valisi, Davut Gül twitter üzerinden yaptığı açıklama ile Hızlı Tren istasyonunun mevcut gar ve üniversite olmak üzere iki yerde birden olacağını söyledi.

Vali Gül: “Milli Eğitim Bakanımız Sn.İsmet YILMAZ; Hızlı tren istasyonunun mevcut gar ve üniversite olmak üzere iki yerde olacağını açıkladı. Sivas’ımıza hayırlı uğurlu olsun…” şeklinde Sivas’a müjdeyi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, toplu açılış ve temel atma programında, Sivas’ta yaptığı konuşmada Hızlı Tren için geniş yer ayırması bu konuyla alakalı çalışmaları da hızlandırdı.

TCDD YETKİLİLERİ TEKRAR İNCELEMEDE BULUNDU

Cumhurbaşkanından sonra Sivas’a geçtiğimiz günlerde, Tcdd Genel Müdürü İsa Apaydın’ın yanı sıra Genel Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Tcdd 4.Bölge Müdürü Ahmet Şener güzergah ve alanda incelemelerde bulunmuştu.

Ziyaret esnasında heyete eşlik eden Türk Ulaşım Sen Sivas Şubesi Başkanı Nurullah Albayrak, ziyaret sonrası sosyal medya hesabından “Mevcut tren garının YHT için hizmet verecek olmasının planlandığı” şeklinde paylaşım yaptı.

2016 Yılında Sivas Belediyesi “HIZLI TREN GÜZERGÂHINA SON NOKTA…” başlığıyla Sivas Belediyesi resmi internet sayfasında konuya açıklık getirmişti.

Haberin detayı şu şekilde:

“İki yıl önce tartışılan ve güneyden geçmesine karar verilen Sivas hızlı tren güzergâhı ile ilgili olarak son günlerde çıkan dedikodulara Belediye Başkanı Sami Aydın son noktayı koydu. Güney güzergâhı devam edecek.

Aydın, dün akşam Ticaret Sanayi Odası tarafından oluşturulan Başkanlar Kurulu’na bilgilendirme sunumu yaptı. Toplantının açılışını ev sahibi sıfatı ile yapan Osman Yıldırım, son günlerde hızlı tren güzergâhının şehir içi geçişi ile ilgili olarak birtakım tartışmaların yürüdüğünü ve bu konuda net bilgiler almak üzere Başkanlar Kurulu ile Belediye Başkanı Sami Aydın’ı bir araya getirdiklerini belirtti.

Başkan Aydın haritalar üzerinde hızlı tren güzergâhının aşamalarını anlattı. Aydın; “Hızlı tren güzergâhının ilk tartışıldığı yıllarda ben Belediye Başkanı değildim. Eski Belediye Başkanı olmam hasebiyle de yanlış anlaşılmasın diye görüş beyan etmedim. Ancak sorulması üzerine eski güzergâhın doğru olmadığını belirtmiştim. O dönemin Belediye yönetimi ve bu salonda bulunan birçok kişi de o gün benim gibi düşünüyordu. Ben bu konuya teknik ve şehircilik açısından bakıyorum. İstasyonun yeri benim için üçüncü sırada. Böyle baktığımız zaman en doğru yerde olmasını istiyorum. Şunu da belirtmeliyim ki, hızlı tren projesi büyük bir proje, yerel bir proje değil. Bu nedenle ne hızlı tren projesi, ne de Sivas, Sami Aydın’ın veya başka birinin egolarına, çıkarlarına kurban edilemeyecek bir proje. Ben istedim diye de güzergâh değişmiş değil. Biz göreve geldikten sonra bu konuyu birçok platformda tartışmaya açtık. Ankara’da ve Sivas’ta Bakanlarımızın nezaretinde birçok toplantı yaptık. Devlet Demir Yolları’nın teknik heyeti defalarca Sivas’a gelerek alanda inceleme yaptı. Doğru güzergâhın şu anda üzerinde çalışılan güney güzergâhı olduğuna karar verildi. İhaleye çıkıldı, iş başladı. Bu konu ile ilgili 2015 yılında hiçbir tartışma yapılmadı. Ancak 2016’da tekrar ısıtılıp önümüze getirilmeye çalışıyor. Bu doğru değil. Biz Ankara’da Bakanımızla ve Oda Başkanımızla dün de görüştük. Doğru olan bu güzergâh ve bu iş yürüyor. Bunun üzerinden spekülasyon yapmak doğru değil.” dedi.

Aydın, güney güzergâhının neden doğru olduğunu gerekçeleri ile açıkladıktan sonra salonda bulunan katılımcılar lehte ve aleyhte görüşlerini dile getirdi, Başkan’a sorular sordu. Toplantı sonrasında Ticaret Sanayi Odası Başkanı Osman Yıldırım, “Bizim amacımız bu konuya birlikte nokta koymaktı. Başkanımız bizi bilgilendirdi. Böylece bu tartışmaya son noktayı koyuyoruz.” diye konuştu.”

KANAL 58 EKRANLARINDA BELEDİYE BAŞKANI AYDIN :
“YOLUN BAŞINDAYKEN, MÜMKÜNSE DEĞİŞTİRİLMESİNİN DOĞRU OLACAĞINI DÜŞÜNDÜK”

Kanal 58 ekranlarında, Belediye Başkanı Sami Aydın’ın katıldığı bir programda, Sivas – Ankara Yüksek Hızlı Tren Güzergahı ve Terminal Binasıyla alakalı açıklamalarda bulunmuştu.

Program yapımcısı Melih Delibaş’ın “Hızlı tren, Üniversitenin içinden geçecek. Güzergah ve istasyon meselesi tartışıldı. Bu konuya açıklık getirirmisiniz” şeklinde sorusu üzerine Belediye Başkanı Sami Aydın, eski güzergahı kastederek, “Bu güzergahın tamamlanması durumunda siz o bağlantıları ne işleyen, yani çalışan hızlı tren hattının altından geçirebilirsiniz nede üstünden geçebilirsiniz. Bu bakımdan biz bunun daha yolun başındayken, mümkünse değiştirilmesinin doğru olacağını düşündük. Bu konuyla ilgili bütün görüşmelerimizi yaptık.” İfadesini kullandı.

Belediye Başkanı Aydın’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde:
“Bakın ben emin olun bir Belediye Başkanı olarak tek hedefim şu. Sivas’a yapılan yatırımlar, bir doğru yapılsın ve Sivas’ın ihtiyacı neyse bu ihtiyaçlar karşılansın. Bunun dışında bizim bir bakış açımız yoktur. Belediye Başkanı olana kadar, ki biliyorsunuz Hızlı Tren süreci çok önceden başlayan bir süreç, Hızlı Tren hattıyla ilgili ben bir fikirde beyanda bulunmadım.

Neden? O zaman bir resmi sorumluluğum yoktu. Ama resmi Belediye Başkanı olduktan sonra kendimde bir sorumluluk hissederek, ki olması gereken o, belirlenen hat üzerinde ciddi şekilde arkadaşlarımızla çalıştık. Sadece Belediyedeki arkadaşlarımızla değil bu konuda yorum yapabilecek fikir sunabilecek uzman niteliğinde olan herkesle görüştük Sivas kamuoyu ile görüştük. Bir çok toplantı yaptık.

Hatta, Sivas halkını davet ettiğimiz toplantılarımız oldu. Ve burada biz şunu gördük. İlk birinci belirlenen güzergahta belki demiryolu açısından bir problem yok. Ancak, şehrin imar planını ve şehrin gelişme aksını dikkate aldığınız zaman, karayolları bağlantılarının sağlanması çok ciddi şekilde sıkıntıya girecekti. Bu güzergahın tamamlanması durumunda siz o bağlantıları ne işleyen, yani çalışan hızlı tren hattının altından geçirebilirsiniz nede üstünden geçebilirsiniz.

Bu bakımdan biz bunun daha yolun başındayken, mümkünse değiştirilmesinin doğru olacağını düşündük. Bu konuyla ilgili bütün görüşmelerimizi yaptık. Bakın Sivas’ta Sivil toplum örgütleri, Kamu Kuruluşları hepsini davetttiik. Bir kısmı davetimize katıldılar bir kısmı belki katılmadılar. Orada izah ettik. Neden değiştirilmesi gerektiğini izah ettik. Alternatif güzergahların uygun olup olmadığını onlara danıştık. Ve Sivas kamuoyunun genel kanaati Kızılırmak’ın güneyinden geçecek, bizim önerilerimizden birisi de Kızılırmak’ın güneyinden geçmesiydi, bu hattın doğru olacağı.” açıklamalarında bulunmuştu.

İSTASYON HAKKINDA İSE BELEDİYE BAŞKANI SAMİ AYDIN NE DEMİŞTİ?

Güzergah hakkında yaptığı açıklamaların ardından Belediye Başkanı Sami Aydın İstasyon ile ilgili olarak, “Üniversite adeta bir şehir. Bizim Üniversitemiz adeta bir çok şehirden daha büyük… Biz yeni planladığımız istasyonu ise hem üniversiteye ulaşımı direk olsun, hemde şehrin geneline yayılması çokta kolay olsun düşüncesiyle, Ünivesite Camisinin güneyine, kızılırmak tarafına, yani üniversite kampüsünün içine değil, bunu böyle anlatanlar var doğru değil o. Kızılırmağın kenarına, bir tarafında mevcut Kayseri yolu, diğer tarafında, yapacağımız hatta bir kısmını yaptığımız, Recep Tayyip Erdoğan bulvarı. Yenişehre direk bağlanacak bulvar. Böyle baktığımız zaman orada bir ünivesite öğrencisi veya öğretim görevlisi ankaradan trene bindiği zaman direk üniversite alanına gelebilecek. Hatta ODTÜ’deki bir öğretim görevlisi sabah 7’de Ankara’dan çıksın, 8-8.30 da burda dersine girsin, akşamda binsin trene tekrar Ankara’ya gitsin. Öğrenci içinde aynı şey geçerli. Üniversite açısından böyle…” demişti.
Yukarıda ki açıklamaların tamamı ve diğer detaylar için aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynak : www.buyuksivas.comsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar