TCDD, 2016 Yılında 2.5 Milyar Lira Zarar Etti

Yıllardır bütçesi kara deliğe dönüşen Demiryolları’nın 2016’yı da 2.5 milyar lira zararla kapattığı ortaya çıktı. Finansal yükü artan kuruluşu Sayıştay uyardı.


Hızlı tren yatırımlarıyla dikkat çeken Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) zararda da hızlı çıktı. Sayıştay’ın denetim raporuna göre 2016 yılını 2.5 milyar lira zararla kapatan TCDD’nin geçmiş yıllarla birlikte toplam bilanço zararı 16.1 milyar liraya ulaştı.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre TCDD’nin yıllardır zarar etmesi nedeniyle, iç kaynak yaratamadığına dikkat çeken denetçiler, kaynak ihtiyacının sürekli olarak Hazine tarafından yapılan sermaye artışları ve  devirli/garantili yurtdışı krediler ile karşılandığını vurguladı. Bu kapsamda sadece  2016 yılında TCDD’ye Hazine tarafından 6.1 milyar lira nakit sermaye transferi ve 426 milyon lira görev zararı ödemesi yapıldı.

SADECE HIZLI TRENLE OLMAZ
Kurumun yıllardır zarar ettiğini ve faturanın günden güne kabardığını ifade eden Sayıştay denetçileri, “Yüksek maliyetlerle işletmecilik yapmak zorunda kalan TCDD üzerindeki finansal yük artmıştır. Bu olumsuz yapı, demiryolu sektörünün ve TCDD’nin başlıca ana sorununu oluşturmaktadır”değerlendirmesini yaptı. Gelişmiş ülkelerin ekonomik ve sosyal gelişimlerinde demiryolu taşımacılığının önemli rol aldığını hatırlatan denetçiler, “TCDD’nin, modern, hızlı ve güvenli bir taşımacılık faaliyetinde bulunan, ekonomik teşkilat yapısına sahip, verimli çalışan ve rekabet gücü yüksek bir kuruluş haline getirilmesi önem arz etmektedir” dedi.

Hızlı tren projeleri başta olmak üzere, bu alandaki yatırımların en uygun maliyetle ve zamanında tamamlanması gerektiğine dikkat çeken Sayıştay, “Bu nedenle yatırım projelerinin ayrıntılı araştırmalara ve zemin-sondaj etütlerine dayalı olarak hazırlanması, ihalelere gerçekçi metrajlar üzerinden çıkılması, zorunlu haller dışında ihaleden sonra projelerde kapsamlı değişikliklere gidilmemesi” önerisinde bulundu. TCDD’nin verimli çalışan ve rekabet gücü yüksek bir kurum haline getirilmesi gerektiğine vurgu yapan denetçiler, “Hızlı tren projelerinin yanı sıra, konvansiyonel hatların modernizasyonuna da ağırlık verilmeli” dedi.

YOLCU SAYISI YÜZDE 6.6 AZALDI
Ulaştırma sektöründe tekel olarak faaliyet gösteren TCDD’de, 2015 yılında 95.3 milyon kişi taşınırken, 2016 yılında bu rakam önceki yıla göre yüzde 6.6 oranında azalışla 89 milyon kişi oldu. Yolcuların 68 milyonu banliyö,  21 milyonu ise ana hatları kullandı. TCDD’nin net satış hasılatı önceki döneme göre sadece yüzde 1.1 oranında 19 milyon liralık artışla 1.8 milyar lira oldu. Net satış hasılatının; 18.2’si yurtiçi anahat ve banliyö yolcu taşıma gelirlerinden, yüzde 32’si yurtiçi yük taşıma gelirlerinden, yüzde 19.3’ü liman gelirlerinden, yüzde 3.5’i yurtdışı yük gelirlerinden elde edildi.

Kaynak : www.sozcu.com.tr


4 Comments

  1. Gerçekten yoğun bir yolcu kapasitesi istiyorlar olsalardı önce izmir istanbulu yht ile bağlarlardı körfez geçiş köprüsünden ilk projedeki tren yolunu iptal etmezlerdi zira bu hat avrupada ilk 3 e giriyor havayolu yoğunluğu açısından her daim dolu eko yada bus uçan dünya yolcu var bu hatta bilen bilir bilmeyen thy ve diğer havayollarına bakar bu hat hem ticaretin hem turizmin omiriliğidir bunca yolcu şu anda alsancak garindan binip haydarpaşadan inme şansı yakalasaydı ben bilet gelirini geçtim yeme içme business vs gelirlerini hayal edin ama izmir olunca hep en sona bırakılıyor yerel yönetimindede çelme takılıyor biraz vizyon varsa çanakkale köprüsü demiryolu geçişli olur istanbul ve edirne avrupa bağlantısı yük yolcu yht olarak sağlanır!

  2. Fatih beye katılıyor ve ekliyorum. Öncelikle karayolunun demiryoluna olan en önemli üstünlüğü aktarmanın olmamasıdır. TCDD öncelikle bu sorunu halletmelidir. Bunu “hızlı,konforlu ve güvenli” halletmenin en önemi yolu da hibrit YHT ve HT sistemlerini hayata geçirmek ve üretmektir. Bu şekilde YHT ve HT konforu DY. nun olduğu her yere ulaşacaktır. Ayrıca İzmir-ankara nın şu anki güzergahı hatalıdır. Bu hat Eskişehir-afyon-uşak-manisa yönünü izlemelidir. burada hem yol düz hemde istasyon sayısı azdır. Balıkesir bağlantısı Bandırma-Eskişehir olarak planlanmalıdır. ayrıca mevcut hatlardaki virajlar kaldırılırsa zaten sürelerde ciddi kısalma olacaktır.

  3. Bir de doğu anadolu akdeniz (Kars-Mersin ve Sivas-İskenderun) hatları açılmalıdır. İzmir Konya treni Konya ankara YHT ile entegre çalıştırılmalıdır. İzmir Eskişehir treninden sadece ankara ya değil İstanbul YHT için de bilet entegrasyonu yapılmalıdır. Pamukkale treni Aydın-söke ye kadar gitmelidir. en önemlisi Burdur dan antalya limanına acilen DY yapılmalıdır

  4. Bunlar dışında Samsun Sivas yol yenilemesi bittiğinde Samsun Batman arasında tren işletilmelidir.Çünkü orta ve doğu karadeniz ile Doğu ve güneydoğu anadolu arasında sağlıklı bir karayolu da yoktur.

Yorumlar