Topbaş’ın İptal Edilen Metro İhalelerine 3.3 Milyar TL Harcanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Kadir Topbaş’ın iptal edilen metro projelerine yeni ödenek ayrıldı. 6 metro hattına 3.3 milyar TL ödeneceği açıklandı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘daha ekonomik’ bir şekilde yapılabilmesi için iptal ettiği 6 metro hattının inşaatına 3 milyar 323 milyon TL ödenek ayırdı. Bu ödeneğin 2 milyar 797 milyon TL’si, yurt dışından getirilecek krediyle karşılanacak, geri kalanı 526 milyon TL ise belediyenin bütçesinden ödenecek.

Kaynağın 3 milyar 19 milyon TL’si metro inşaat yatırımlarında, 304 milyon TL’si ise bu hatlarda kullanılacak metro araçlarının alımında kullanılacak.Yeni yayımlanan 2018 yatırım programı, ihaleleri iptal edilen İstanbul’daki 6 metro hattıyla ilgili çalışmaların durmayacağını, aksine bu inşaatlara 2018 içerisinde 3.3 milyar TL’yi aşan devasa tutarda kaynak aktarılacağını ortaya koydu. Tamamı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinden karşılanacak 6 metroya bu yıl aktarılacak kaynaktan en yüksek tutar ise 1 milyar 122 milyon TL ile Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metro hattına düştü.

YENİ FİRMALAR TARAFINDAN HARCANACAK

Yatırım programına göre, Kaynarca-Pendik-Tuzla metro hattı da 858 milyon TL’yle bu yıl ayrılan kaynaktan en yüksek ikinci ödeneği almış olacak. Program kapsamında Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metro hattına 735 milyon TL, Mahmutbey-Başakşehir metro hattına 270 milyon TL, Kirazlı-Halkalı metro hattına 128 milyon TL ve Başakşehir-Kayaşehir metro hattına da 108 milyon TL ödenek ayrıldı.

İBB’nin tüm metro hatlarının finansmanı için 925 milyon Euro dış borçlanma yapma kararı aldığı da belirtilmişti. 6 metro hattının ihaleleri iptal edildiği için, bu yıl için ayrılan 3.3 milyar liralık ödeneğin tamamı, ihaleleri kazanacak yeni firmalar tarafından harcanacak.

3 HATTA YATIRIM YOK

İBB, ihaleleri iptal edilen bu hatların dışında kalan Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattına 989 milyon lira, Ataköy-İkitelli metro hattına 494 milyon lira, Üsküdar-Altunizade-Ümraniye-Dudullu hattının inşaat yatırımlarına da bu yıl sonuna kadar 143 milyon lira kaynak aktaracak. Ayrıca Yenikapı-İncirli-Sefaköy metro hattında kullanılacak metro araçlarının alımı için bu yıl 147 milyon lira ödenek ayırdı. Buna karşılık projeleri bu yıl başlatılacak olan Vezneciler-Arnavutköy, Vezneciler-Sultangazi ve Sultangazi-Arnavutköy metro hatlarına herhangi bir yatırım yapılmayacak.

Kaynak : www.sozcu.com.tr

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.