Gebze Metrosuna Binmeye Ömrümüz Yeter Mi

Kocaeli’de metro konusunda ilk somut adım dün atıldı. Gebze ile Darıca arasında yaklaşık 15 kilometre uzunluğunda yapılması planlanan Gebze Metrosu’nun inşaatı için yeterlilik ihalesi gerçekleştirildi.


Gerçekten önemli bir adım. 1980’li yıllarda İzmit’te tramvay konuşulmaya başlanmıştı. Yaklaşık 35 yıl sonra tramvaya bindik ve sevdik..

Ama 8 kilometrelik tramvay yolunun inşaatını bile neredeyse 2 yılda tamamlayabildik.

Metro büyük iş. Gebze’de trafik yoğunluğunun en ağır olduğu bölgede yapılacak Metro, İstanbul metroları ile entegre olacak. Gebze Metrosu’nu Büyükşehir Belediyesi yaptıracak. İzmit için yapılması öngörülen asıl büyük metro için ise, devlet desteğine ihtiyaç var. 2019’dan sonra proje çalışmaları başlayacak.

Bizim şehrimizde toplu taşımayı, insanların işleri ile evleri, okulları ile evleri arasındaki gidiş gelişlerini yer altına almaya mecburuz. Çünkü, yer üstünde yer kalmadı.

Ama bu iş ne zaman biter?.. 30 küsur yılda 8 kilometrelik tramvayı yapan Kocaeli, yerin altında 15-16 kilometrelik metroyu kaç yılda bitirebilir?.. Bizim kuşakların, yani yaşları 60’a dayananların, insan ömrü ne kadar uzamış olursa olsun bu kentte Metro’yu görebileceğini sanmıyorum. Ama işe bir yerden başlamak lazım. Hiç değilse, bizim çocuklarımız, torunlarımız bizim çektiğimiz çileleri çekmesin, bu kentte yer altından Metro ile her yere gidip, gelebilsin..

Kaynak : İsmet ÇİĞİT – www.ozgurkocaeli.com.trsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar