Gebzeliler Banliyö Seferlerinin Yeniden Başlamasını İstiyorGebze ile İstanbul arasında hizmet veren banliyö tren seferleri 5 yıldır çalışmıyor. Yıllardır banliyö trenlerinin çalışmaması nedeniyle İstanbul’a ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan Gebzeliler ise bir an önce çalışmaların bitmesini ve banliyö seferlerinin yeniden başlamasını istiyor.

Gebze ile İstanbul arasında hizmet veren banliyö tren seferleri 5 yıldır çalışmıyor. Projenin bu yılın sonunda bitmesi planlanırken rayların döşeme işlemi de devam ediyor. Yıllardır banliyö trenlerinin çalışmamsı nedeniyle İstanbul’a ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan Gebzeliler ise bir an önce çalışmaların bitmesini ve banliyö seferlerinin yeniden başlamasını istiyor.

Gebze ve İstanbul arasında kapatılan banliyö hattının yeniden açılabilmesi için sürdürülen çalışmalar yoğunlaştırılırken rayların döşenmeye başlandığı hatlar, yolcuların inip bineceği peronlar da ortaya çıkmaya başladı. Haydarpaşa-Gebze arasında bulunan ve yıllarıdır hizmet veren banliyö tren hattı 19 Haziran 2013’te yapılan son seferin ardından kapatılmıştı. Ankara- İstanbul Yüksek Hızlı Tren projesi ve Marmaray’la entegre olarak çalışması planlanan hattaki yenilenme çalışmaları nedeniyle, raylar sökülmüş, pek çoğu tarihi eser statüsünde bulunan istasyonların da yenilenmesine karar verilmişti. Yapım süresi 24 ay olarak planlanan yenileme çalışmalarının 2015 yılı Haziran ayında sonuçlandırılması hedeflenmişti. Ancak aradan geçen süre içinde yapımı üstlenen firma, maliyetlerdeki aşırı artışı gerekçe göstererek 2014 yılının Ekim ayında çalışmaları durdurmuştu. Sorunların çözülmesinin ardından çalışmalar 2015 yılı içinde tekrar başlamıştı.

BU YIL SONUNDA AÇILMASI PLANLANIYOR

2018 yılı sonunda açılması hedeflenen Halkalı-Gebze banliyö hattında ekipler yoğun olarak çalışıyor. 45 kilometrelik banliyö ve tren hatlarının tamamlanması ve Marmaray projesi ile entegrasyonu sağlandığında Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada, Bakırköy’den Bostancı’ya 37 dakikada seyahat edilebilecek. Söğütlüçeşme-Yenikapı’nın seyahat süresi ise 12 dakika olacak. Hatta günde 1 milyon yolcunun taşınması planlanıyor. Hattaki çalışmalar yoğun bir şekilde devam ederken pek çok bölümde rayların döşenme işlemi tamamlandı. Çalışmalarda yolcuların inip binmekte kullanacağı peronlar da artık ortaya çıkmaya başladı.

GEBZELİLER ARTIK BİTSİN İSTİYOR

Yıllardır banliyö trenlerinin çalışmamsı nedeniyle İstanbul’a ulaşım konusunda sıkıntı yaşayan Gebzeliler ise bir an önce çalışmaların bitmesini ve banliyö seferlerinin yeniden başlamasını istiyor. Çok çile çektiklerini belirten Gebzeli vatandaşlar, mağdur olduklarını belirterek “Gebze’den banliyö trenleriyle İstanbul’a ulaşım çok kolaydı. Anca şimdi otobüslerle çile çekiyoruz. Tıklım tıklım otobüslerde yolculuk etmeye çalışıyoruz. Bir an önce çalışmaların bitmesini ve seferlerin yeniden başlamasını istiyoruz. Artık rahat nefes alalım. Çok sıkıntı çektik ama artık banliyö trenlerini yeniden görmek istiyoruz” dediler.

Kaynak : www.markakentgazetesi.com

Reklamlar