İstanbulun Metro Projelerinde İptal Yok Hızlanma Var

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, 2019 seçimleri öncesi kararlılıkla çalışmaların sürdüğünü söyledi. Uysal, metro projelerinin hiçbirinin iptal edilmediğine aksine daha da hızlandığına dikkat çekti

Türkiye terörle mücadelede destan yazarken siyasette değişim rüzgarları yaşanıyor. 2019 iki büyük seçime hazırlanan AK Parti’de özellikle yerel yönetimler bu değişim rüzgarından nasibini aldı. Sabah’tan İSA TATLICAN, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa eden Kadir Topbaş’ın yerine başkanlık koltuğuna oturan Mevlüt Uysal ile avukatlık geçmişini, Başakşehir yıllarını, İstanbul’un sorunlarını ve 2019 seçimlerini konuştu.

Siz göreve geldikten kısa bir süre sonra ihalesi açılan Metro ihaleleri ve projelerinin iptali konusunda bir kafa karışıklığı oldu. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz?

Halkımıza “İstanbul’un en büyük problemi nedir” diye sorulduğunda büyük oranda “ulaşım” cevabını alıyoruz. Bu yüzden metro bizim için en hayati konu. Göreve geldiğimizde raylı sistem ve metronun önemini biliyorduk. An itibariyle dünyada en fazla metro inşaatı olan şehir konumundayız. Ama bugüne kadar hiçbir metromuz zamanında tamamlanamamış. Hep ek süreler alınmış. Geldiğimizde müteahhitlerin bu eski alışkanlıklarının devam ettiğini gördük. 3 yılda bitecek bir metro 6-7 yılda bitiyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir. Mevcut devam eden 275 km metroya 600 km daha ilave etmemiz gerekiyordu. 1023 kilometrelik metro hedefine bu hızla ulaşamayacağımızı gördük. İptal yazılarını gönderdiğimizde bütün müteahhitler geldiler, konuştuk. Bizim amacımız Metro çalışmalarını hızlandırmaktı. Müteahitlerden, bu ihaleler öncesinde başlanan ve inşaatı süren 3 metro hattının (Mecidiyeköy-Mahmutbey, Eminönü-Alibeyköy, Dudullu-Bostancı) 2018’in sonuna kadar bitmesi yönünde ek taahhüt aldık. Bu şart ile de Sancaktepe-Sultanbeyli, Kirazlı-Halkalı, Başakşehir-Kayaşehir ve Ümraniye-Ataşehir olmak üzere 4 hattın yapımına devam dedik. Diğer iki hat da üzerinde çalıştığımız yeni metro yapım sistemini devreye soktuğumuzda devam edecek. Metro iptali yok, yapımları sürecek ve zamanında bitecek. Hiçbir metro çalışmamız durdurulmadığı gibi hızlanarak devam ediyor. Bu müdahale ile metro çalışmalarına 2-3 yıl hız kazandırdık.

METROBÜSÜN YÜKÜNÜ HAFİFLETECEĞİZ

Metrobüsün yükü çok fazla. Hızlı ama özellikle belirli saatlerde meşakkatli bir yolculuk. Metrobüsün yükünü hafifletecek projeleriniz var mı?

Metrobüsün yükünün yakın zamanda hafifleyeceğini düşünüyorum. Kazlıçeşme-Halkalı banliyö açılacak. Ayrıca zamanında bitirilmesi yönünde ek taahhüt aldığımız Mecidiköy-Mahmutbey hattı da açıldığında Metrobüsün yükünün önemli ölçüde hafifleyeceğini düşünüyorum. Bununla beraber, arkadaşlarımız metrobüs seferlerinin optimizasyonu için çalışıyor. Bu çalışma bittiğinde de hissedilir bir iyileşme olacaktır.

YENİ METRO GÜZERGAHLARI İETT’Yİ RAHATLATACAK

İstanbul’da önemli bir ulaşım yükünü de İETT sırtlıyor. İETT’de neler planlıyorsunuz?

Dünyada birçok nüfusu kalabalık şehir var ama İstanbul’un durumu çok farklı. Ortasından boğaz geçiyor. 100 km.’den fazla uzunluğu olan bir şehir. Ulaşımın çözümü metro ama bu da uzun soluklu bir çözüm. İETT bu noktada önemini koruyor. İETT’miz 6000 araç ile günde 14 defa dünyayı turlayacak kadar yol kat ediyor. İETT’nin uzak hatları var. Bunlar da bazı sorunlar yaşıyor. 60 kişilik otobüsle köye gidiyoruz. 3 kişi ile otobüs geri dönüyor. Bunların maliyetlerine bakıyoruz. 150 hattımızla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bazı hatlarımızla ilgili servis ihalelerine benzer bir ihale sistemi üzerinde çalışıyoruz. Bunun ciddi bir tasarruf sağlayacağını ve vatandaşımızın çok daha konforlu bir yolculuk yapacağını düşünüyoruz. Bunu 1-2 ay içinde de uygulamaya başlayacağız. Yıllık bir milyar yüz milyon kişiyi taşıyoruz. Sorunları en aza indirme adına önemli çalışmalar yapıyoruz. Metro güzergahları açıldıkça rahatlama artacak.

HALK OTOBÜSLERİNDE KALICI ÇÖZÜM

Özel Halk Otobüsleri ile ilgili de şikayetler size ulaşıyordur.

Evet, Özel Halk Otobüsleri’nin problemleri üzerinde çalışıyoruz. Halk Otobüsü işletmecileri dertli, belediye olarak biz dertliyiz ve en önemlisi vatandaş dertli. Demek ki bu sistemde bir sorun var. Bu sistemi düzeltmek adına çalışıyoruz. Sorunun tarafları ile görüşüp kalıcı bir çözüm bulunacak.

Haberin tamamını okumak için tıklayın

Kaynak : www.sabah.com.tr

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.