1915 Çanakkele Köprüsü Açılmadan Geçiş Zammı GeldiCHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, AKP Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız’ın ‘Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası’ ile ilgili sözlerine cevap verdi. “Yıldız, belediye binasını bırakıp, sorularımıza cevap vermelidir” diyen Uyanık, vatandaşların yapımı süren Çanakkale 1915 Köprüsünü kullanmasalar dahi geçiş ücreti ödeyeceklerini iddia etti”

AKP Merkez İlçe Başkanı Gültekin Yıldız, Çanakkale 1915 Köprüsü’nün yapımı ile ilgili açıklamasında ‘Yeşil Yerel Yönetim Binasının’ halen bitirilemediğini belirterek; “Çanakkale 1915 Köprüsü mü, Belediye Hizmet Binası mı önce biter?” demişti. Yıldız’ın söylemlerine CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık’tan cevap geldi. Açıklamasında Yıldız’ın belediye binasından önce Çanakkale 1915 Köprüsü ile ilgili soruları cevaplaması gerektiğini belirten Uyanık, ‘köprü geçiş ücretleri ve köprü inşaatını ve işletmesini üstlenen şirketlere günlük ne kadar araç geçişi garantisi verildiğinin’ kamuoyuyla paylaşılmadığını belirtti. Köprü inşaatı bitmeden geçiş ücretlerine 25 TL gibi bir zam geldiğini ifade eden Uyanık; “Yıldız’ı, Belediye binasının inşaatını bırakıp, bu konularda Çanakkale halkına tatmin edici bir açıklama yapmaya davet ediyoruz” dedi. Açıklamasında ilk olarak köprü ile ilgili sorulara net bir şekil de cevap verilmediğini dile getiren Uyanık; “İktidar Partisi AKP’nin Çanakkale Merkez İlçe Başkanı Sn. Yıldız, Çanakkale Belediyesi’nin tamamen kendi çabalarıyla inşa etmeye çalıştığı doğa dostu belediye binasını bırakıp, öncelikle bu konularda halkımızı bilgilendirmesini bekliyoruz. Çünkü yukarıdaki iki sorunun cevabı da henüz net bir şekilde ortaya koyulmuş değil maalesef…” dedi.

“Geçmesek de para ödeyeceğiz”
Köprü açılmadan yükselen kurla birlikte geçiş ücretlerine zam geldiğini iddia eden Uyanık; “Bu belirsizliğin birinci nedeni, köprü geçiş ücretinin yerli ve milli para birimimiz Türk Lirası olarak değil de, ülkemizi devamlı kıskanan Avrupa ülkelerinin para birimi şeklinde belirlenmiş olmasıdır. İkinci nedeni ise, köprü inşaatını ve işletmesini üstlenen şirketlere günlük ne kadar araç geçişi garantisi verildiğinin kamuoyuyla paylaşılmamasıdır. Bildiğiniz üzere Başbakan Sn. Binali Yıldırım’ın ‘Çanakkale Geçilmez tarihte kaldı artık, Çanakkale geçilir. Her türlü geçilir hale geliyor…‘ şeklindeki kendince esprili üslubu ile açıkladığı geçiş ücreti 15 Euro+Kdv olarak belirlenmişti. Başbakan’ın bu açıklamayı yaptığı 25 Ekim.2016 tarihinde ‘1 Euro ’ Merkez Bankası verilerine göre 3.35 TL’ye tekabül ederken, şuan hepimizin malumu olduğu üzere yaklaşık 5 TL olmuştur. Yani o açıklamadan bu yana köprü geçiş ücretine daha köprü açılmadan 25 TL zam gelmiştir. Bu bağlamda, ekonomimizdeki kırılganlık ve istikrarsızlık göz önüne alındığında köprünün faaliyete gireceği 2023 yılında geçiş ücretinin ne kadar olacağını tahmin edebilmek için Balkanların Nostradamus`u olarak bilinen ünlü kâhin Baba Vanga olmak gerekmektedir” dedi.

“Tatmin edici açıklama yapmaya davet ediyoruz”
Son olarak vatandaşların köprüyü kullanmasa dahi ücret ödeyeceğini ifade eden Uyanık; “Dahası Kara Yolları Genel Müdürlüğü’nün proje sahibi şirketlere köprüden günlük kaç araç geçeceği konusunda verdiği taahhüt henüz kamuoyuyla paylaşılmamıştır. Anlaşılan o ki, 3’üncü köprüde olduğu gibi Çanakkale 1915 Köprüsü’nde de şirketlere verilen garantinin tamamlanabilmesi adına köprüden geçmeyen araçların ücreti de vatandaşın cebinden çıkacak. Yani halkımız köprüden geçse de geçmese de para ödeyecek… Sn. Yıldız’ı, Belediye binasının inşaatını bırakıp; bu konularda Çanakkale Halkına tatmin edici bir açıklama yapmaya davet ediyoruz” dedi.

Kaynak : www.canakkaleolay.com

Reklamlar